FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot.mateiały wydawnictwa "Prószyński i spółka"
fot.mateiały wydawnictwa "Prószyński i spółka"
80 lat temu, w Łodzi, Niemcy stworzyli "piekło na ziemi". Przy ulicy Przemysłowej otworzyli obóz koncentracyjny dla... najmłodszych. Przeznaczony był dla dzieci i młodzieży polskiej od 6. do 16. roku życia, ale jak potwierdzali świadkowie, w praktyce więźniami były nawet niemowlęta.
O „dziecięcym piekle na ziemi” w Radiu Szczecin opowiadali autorzy książki „Mały Oświęcim”, Jolanta Sowińska-Gogacz i Błażej Torański.
Książka, którą kilka lat temu wydało wydawnictwo "Prószyński i spółka" doczekała się wielu dodruków. Spowodowała również ogromne zainteresowanie historią łódzkiego obozu i ludzi którzy w nim przebywali.
W tym roku współautor "Małego Oświęcimia" Błażej Torański opublikował kolejną książkę dotyczącą tego miejsca, to "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol". Jest to pierwsza biografia zbrodniarki wojennej z obozu przy Przemysłowej w Łodzi.
Książka "Mały Oświęcim" otrzymała w tym roku nominację do nagrody Książka Historyczna Roku. Pracę Jolanty Sowińskiej-Gogacz i Błażeja Torańskiego nominowano w kategorii Wspomnienia.
O tym, które z nominowanych książek zostaną nagrodzone przekonamy się dziś po godzinie 18.
A w dzisiejszej Fonosferze przypomnimy rozmowę z nominowanymi Jolantą Sowińską-Gogacz i Błażejem Torańskim.
Joanna Skonieczna, zapraszam Państwa po 22.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
 

Zobacz także

2023-05-10, godz. 12:51 "Kalibabka. Historia największego uwodziciela PRL" Wiktor Krajewski. [ROZMOWA] To reportaż o słynnym oszuście matrymonialnym z Wybrzeża zwanym polskim Casanovą, podziwianym niegdyś zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Jest próbą… » więcej 2023-05-03, godz. 06:00 "Koloratura w tonacji czerwieni" - reportaż Agaty Rokickiej Ada Sari - to słynna na cały świat polska śpiewaczka. Była sopranem koloraturowym – najtrudniejszym, najbardziej wymagającym kobiecym głosem operowym… » więcej 2023-05-02, godz. 10:13 "Ważne w życiu cztery legitymacje" - reportaż Małgorzaty Furgi i Małgorzaty Frymus Wojenne losy Zbigniewa Piaseckiego - harcerza Szarych Szeregów, żołnierza Armii Krajowej i uczestnika Powstania Warszawskiego - to niemal gotowy scenariusz… » więcej 2023-05-01, godz. 17:36 Kto w Polsce czyta książki? [ROZMOWA] Kryminały i literatura obyczajowa - po takie książki najchętniej sięgają Polacy. Na tym polu polscy autorzy z powodzeniem konkurują z zagranicznymi. Współczesna… » więcej 2023-05-01, godz. 11:39 Niech się święci 1 Maja - audycja Agaty Rokickiej Obchodzone 1 maja święto pracy było najważniejszym dniem peerelowskiego "roku liturgicznego". Tego dnia obywatele brali udział w pochodzie. Na jego czele… » więcej 2023-04-27, godz. 05:30 „Dbaj o zdrowie, dbaj o Zdroje” - reportaż Małgorzaty Furgi Młodzi ludzie w taki oto sposób zareklamowali się na portalach społecznościowych: „Jesteśmy grupą licealistów z II LO w Szczecinie. Chcemy zmienić lub… » więcej 2023-04-26, godz. 06:00 "Aksamitna wioska" - reportaż Anny Kolmer Wieś Mirowo leży w powiecie gryfińskim, w gminie Moryń. Nazywają ją "aksamitną wioską" bo kwitnie tu każdego roku tysiące aksamitek. Jej mieszkańcy… » więcej 2023-04-25, godz. 05:17 "Wróćmy na jeziora" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Początki mieli podobne - wyjazdy na Mazury z różnych stron kraju, studia, kluby żeglarskie, młodość i ukochane żagle. Drogę na emigrację - różną… » więcej 2023-04-24, godz. 15:04 "Filharmonia, muzeum, teatr. Architektoniczne ikony Szczecina na przełomie XX i XXI wieku" [ROZMOWA] "Filharmonia, muzeum, teatr. Architektoniczne ikony Szczecina na przełomie XX i XXI wieku" - to tytuł najnowszego Zeszytu Szczecińskiego. Oficjalna premiera… » więcej 2023-04-21, godz. 13:13 "Pani od obiadów. Lucyna Ćwierczakiewiczowa. Historia życia" – książka Marty Sztokfisz [ROZMOWA] Lucyna Ćwierczakiewiczowa, niezwykle popularna postać XIX-wiecznej Warszawy, zapoczątkowała prawdziwą rewolucję w polskiej kuchni i obyczajowości. A przy… » więcej
7891011