FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot.mateiały wydawnictwa "Prószyński i spółka"
fot.mateiały wydawnictwa "Prószyński i spółka"
80 lat temu, w Łodzi, Niemcy stworzyli "piekło na ziemi". Przy ulicy Przemysłowej otworzyli obóz koncentracyjny dla... najmłodszych. Przeznaczony był dla dzieci i młodzieży polskiej od 6. do 16. roku życia, ale jak potwierdzali świadkowie, w praktyce więźniami były nawet niemowlęta.
O „dziecięcym piekle na ziemi” w Radiu Szczecin opowiadali autorzy książki „Mały Oświęcim”, Jolanta Sowińska-Gogacz i Błażej Torański.
Książka, którą kilka lat temu wydało wydawnictwo "Prószyński i spółka" doczekała się wielu dodruków. Spowodowała również ogromne zainteresowanie historią łódzkiego obozu i ludzi którzy w nim przebywali.
W tym roku współautor "Małego Oświęcimia" Błażej Torański opublikował kolejną książkę dotyczącą tego miejsca, to "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol". Jest to pierwsza biografia zbrodniarki wojennej z obozu przy Przemysłowej w Łodzi.
Książka "Mały Oświęcim" otrzymała w tym roku nominację do nagrody Książka Historyczna Roku. Pracę Jolanty Sowińskiej-Gogacz i Błażeja Torańskiego nominowano w kategorii Wspomnienia.
O tym, które z nominowanych książek zostaną nagrodzone przekonamy się dziś po godzinie 18.
A w dzisiejszej Fonosferze przypomnimy rozmowę z nominowanymi Jolantą Sowińską-Gogacz i Błażejem Torańskim.
Joanna Skonieczna, zapraszam Państwa po 22.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
 

Zobacz także

2023-05-28, godz. 21:00 Fikuśny Festiwal Literatury. [ROZMOWA] Szczecin, będzie przez najbliższe tygodnie, miejscem spotkań z autorami książek dla najmłodszych. Już w Dzień Dziecka rozpocznie się druga edycja Fikuśnego… » więcej 2023-05-25, godz. 06:00 „Poszukiwana rodzina zastępcza” – reportaż Małgorzaty Furgi W Szczecinie, podobnie jak i w innych polskich miastach, brakuje rodzin zastępczych. O tym kto i jak może prowadzić dom dla potrzebujących dzieci, kolejny… » więcej 2023-05-24, godz. 06:00 "KrymiNoir, czyli historia pewnej wieży" – reportaż Małgorzaty Furgi Opowiemy dzisiaj państwu o tym, jak mogą tworzyć artyści, jeśli trafią do wspólnego projektu z ideą. Zaczęło się od Wieży Quistorpa, a dokładniej… » więcej 2023-05-23, godz. 12:23 "Pieniądze to nie wszystko" - reportaż Anny Kolmer Kierzków to niewielka wieś, położona około 10 kilometrów na północny zachód od Myśliborza, na uboczu głównych szlaków komunikacyjnych regionu. Bez… » więcej 2023-05-18, godz. 06:00 „Kto jak nie Ty” - reportaż Małgorzaty Furgi "Kto jak nie Ty" - takie słowa usłyszała od swojej dorosłej córki bohaterka dzisiejszego reportażu. Te słowa to reakcja na pomysł stworzenia rodziny zastępczej… » więcej 2023-05-17, godz. 05:30 "Dobrze widzi się tylko sercem" - reportaż Anny Kolmer Grupy teatralne „Teatr Tu” i „ Kocioł Wyobrażni” działają w filiach Gminnego Centrum Kultury, Sportu , Turystyki i Rekreacji w Wolinie. W ich skład… » więcej 2023-05-16, godz. 06:00 "Zwyczajne życie, czyli taśma Pana Kamila" – reportaż Małgorzaty Frymus Pan Kamil Orchowski od niemal zawsze mieszka w Dąbiu - dzielnicy Szczecina. Tam jego rodzice przenieśli się z centrum miasta, bo to było po drugiej stronie… » więcej 2023-05-12, godz. 19:23 Marek Stelar - nominacja do Nagrody Wielkiego Kalibru 2023 Komisarz Iwona Banach wraca w szeregi policji, żeby ścigać człowieka, który w imię swoiście pojętego dobra złamał jej życie i karierę. Mateusz „Matt”… » więcej 2023-05-10, godz. 06:00 "Inny świat Kamileusza" – reportaż Małgorzaty Furgi Dzisiejszą Fonosferę poświęcimy autyzmowi. Jeszcze 30 lat temu diagnozę potwierdzającą autyzm stawiano jednemu dziecku na 10 tys. urodzeń, a dziś co sześćdziesiątemu… » więcej 2023-05-09, godz. 11:40 "Dżuma" - reportaż Anny Kolmer 15 kwietnia 2023 r. na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich można było obejrzeć spektakl plenerowy na motywach powieści Alberta Camusa "Dżuma". I nie byłoby… » więcej
678910