FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot.mateiały wydawnictwa "Prószyński i spółka"
fot.mateiały wydawnictwa "Prószyński i spółka"
80 lat temu, w Łodzi, Niemcy stworzyli "piekło na ziemi". Przy ulicy Przemysłowej otworzyli obóz koncentracyjny dla... najmłodszych. Przeznaczony był dla dzieci i młodzieży polskiej od 6. do 16. roku życia, ale jak potwierdzali świadkowie, w praktyce więźniami były nawet niemowlęta.
O „dziecięcym piekle na ziemi” w Radiu Szczecin opowiadali autorzy książki „Mały Oświęcim”, Jolanta Sowińska-Gogacz i Błażej Torański.
Książka, którą kilka lat temu wydało wydawnictwo "Prószyński i spółka" doczekała się wielu dodruków. Spowodowała również ogromne zainteresowanie historią łódzkiego obozu i ludzi którzy w nim przebywali.
W tym roku współautor "Małego Oświęcimia" Błażej Torański opublikował kolejną książkę dotyczącą tego miejsca, to "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol". Jest to pierwsza biografia zbrodniarki wojennej z obozu przy Przemysłowej w Łodzi.
Książka "Mały Oświęcim" otrzymała w tym roku nominację do nagrody Książka Historyczna Roku. Pracę Jolanty Sowińskiej-Gogacz i Błażeja Torańskiego nominowano w kategorii Wspomnienia.
O tym, które z nominowanych książek zostaną nagrodzone przekonamy się dziś po godzinie 18.
A w dzisiejszej Fonosferze przypomnimy rozmowę z nominowanymi Jolantą Sowińską-Gogacz i Błażejem Torańskim.
Joanna Skonieczna, zapraszam Państwa po 22.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
 

Zobacz także

2023-07-24, godz. 06:00 "Kilka kart z pamiętnika Wilnianki" – reportaż Małgorzaty Furgi Wyzwolenie Wilna i okolic spod okupacji niemieckiej dla miejscowej ludności oznaczało tylko chwilową radość z zakończenia wojny. Wkroczenie Armii Czerwonej… » więcej 2023-07-20, godz. 05:16 "Mówiatorzy z Proscenium" - reportaż Małgorzaty Frymus Teatr Słowa Proscenium działa już od 29 lat. Recytują, uwrażliwiają na Słowo, pomagają odnaleźć siebie w tekstach. Uwielbiają wielkich romantyków Mickiewicza… » więcej 2023-07-19, godz. 06:00 "Spacer z białą laską" - reportaż Małgorzaty Furgi Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak trudne stałyby się do wykonania czynności dnia codziennego, gdybyśmy nagle stracili wzrok. Codzienna toaleta… » więcej 2023-07-18, godz. 06:00 "Lubię sportową rywalizację"- reportaż Małgorzaty Furgi Bohaterka reportażu Katarzyna Bonifrowska niedawno obroniła pracę dyplomową i obecnie jest już absolwentką Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego… » więcej 2023-07-17, godz. 11:14 "Mniejszości pod polską flagą. Pomorze Zachodnie. Skąd jesteśmy?" - debata z cyklu Kolokwia Ottoniańskie. Dziś - wyjątkowo - w "Fonosferze" debata. Jest "...to próba odpowiedzi na pytanie, jak tworzyło się wielokulturowe społeczeństwo powojennego Szczecina… » więcej 2023-07-13, godz. 12:14 "Radio Lwów na fali" - reportaż Agaty Rokickiej Polskie Radio Lwów ma najmłodszą redakcję na świecie. No, może to zdanie jest na wyrost, bo trudno jest zweryfikować tę informację, ale na pewno średnia… » więcej 2023-07-12, godz. 06:00 "12 kroków do ocalenia" – reportaż Anny Kolmer Niedawno w Łukęcinie odbyły się już po raz trzeci Ogólnopolskie Spotkania Społeczności Ocalonych pod hasłem "Trzy sposoby na szczęście". Te spotkania… » więcej 2023-07-11, godz. 06:00 „Zagrajmy arcydzieła” - reportaż Małgorzaty Frymus Na finał 19 Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sacrum Non Profanum” w Teatrze Letnim im. Heleny Majdaniec w Parku Kasprowicza w Szczecinie odbył się… » więcej 2023-07-06, godz. 06:58 "Rodzeństwo z wyboru" - reportaż Małgorzaty Furgi Zwykle, kiedy mówimy o wolontariacie to myślimy o pracy bez wynagrodzenia na rzecz ofiar klęsk żywiołowych, o pomaganiu osobom starszym, niepełnosprawnym… » więcej 2023-07-05, godz. 06:00 "Ogród " - reportaż Anny Kolmer Angielskie, francuskie, przyjazne lub pozornie niezadbane - przydomowe ogrody mogą być bardzo różne. Prywatni właściciele niezbyt często mogą się jednak… » więcej
34567