Urodził się w Kijowie. W latach siedemdziesiątych XX wieku, na początku kariery miał trudności z koncertowaniem, ponieważ władze Związku Radzieckiego kilkakrotnie odbierały mu paszport. Pod koniec lat siedemdziesiątych zamieszkał w Warszawie, a od 1986 roku w Rzymie we Włoszech, gdzie dwa miesiące temu uhonorowano go najwyższym odznaczeniem państwowym tego kraju – Orderem Zasługi Republiki Włoskiej, o czym w sobotę, 13 sierpnia 2022 roku w szczecińskiej katedrze, z dumą poinformował licznie zgromadzoną publiczność jego koncertu. W 1996 roku otrzymał obywatelstwo polskie.
Mowa o Wadimie Brodskim – światowej sławy ukraińskim skrzypku, który rozpoczął naukę gry na tym instrumencie w wieku 6 lat. Jego pedagogami byli m.in. Olga Parchomienko i Dawid Ojstrach. Mając 11 lat wystąpił jako solista z Orkiestrą Symfoniczną Kijowskiej Filharmonii, wykonując koncert Dmitrija Kabalewskiego pod dyrekcją kompozytora. W 1982 roku zadebiutował w Nowym Jorku.
W swojej karierze otrzymał pierwsze nagrody na wszystkich międzynarodowych konkursach skrzypcowych, w których uczestniczył: imienia Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1977), im. Niccolò Paganiniego w Genui (1984) oraz im. Tibora Vargi w Szwajcarii (1984).
Koncertował z wieloma znakomitymi orkiestrami m.in. Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Meksyku, London Philharmonic Orchestra, Jerozolimską Symfoniczną, New Jersey Symphony i Orchestre de la Suisse Romande w Genewie.
Wadim Brodski gra na skrzypcach Gennaro Gagliano z 1747 roku. Jest jednym z nielicznych skrzypków w historii, który miał zaszczyt zagrać w 1998 roku podczas tournée z orkiestrą Simfonica di Savona na słynnym instrumencie Il cannone Guarneri del Gesù należącym do Niccolò Paganiniego.
Artysta z ogromnym powodzeniem wystąpił w sobotę (13.08.2022) w szczecińskiej katedrze na 15. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej zarówno solo, jak i z wybitnym polskim organistą, prof. Andrzejem Chorosińskim.