Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Profesor Andrzej Chorosiński gra na organach Barnima Grüneberga w Kościele św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach, 12 czerwca 2022. Fot. Jan Olczak
Profesor Andrzej Chorosiński gra na organach Barnima Grüneberga w Kościele św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach, 12 czerwca 2022. Fot. Jan Olczak
Pierwszy w tym roku wieczór z cyklu „Koncerty Grünebergowskie”, Kościół św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach zadedykował Papieżowi Janowi Pawłowi II w 35. rocznicę Jego wizyty w Szczecinie. Na zabytkowych organach Barnima Grüneberga wpisanych w roku 2016 na listę zabytków Pomorza Zachodniego zagrał w niedzielę, 12 czerwca 2022 roku, światowej sławy organista prof. Andrzej Chorosiński.

Artysta koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Australii, Izraelu, Japonii, Kanadzie, Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych. Występował w najbardziej prestiżowych miejscach takich jak, między innymi Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King's College Chappel w Cambridge, Aula im. Pawła VI w Watykanie, Katedra Św. Patryka w Nowym Jorku i Adelaide Town Hall.

Dokonał wielu nagrań dla radia i telewizji w kraju oraz za granicą. Zrealizował też 20 płyt dla renomowanych firm fonograficznych takich jak, m.in.: Polskie Nagrania, Veriton, EMI-Elektrola, Live Records, DUX, Musicon, Dabringhaus & Grimm, Megavox. W 2003 jego album nagrany w Bazylice w Licheniu otrzymał tytuł „Podwójnej Platynowej Płyty”.

Znaczące miejsce w działalności Andrzeja Chorosińskiego zajmuje praca pedagogiczna. Od 1972 prowadzi klasę organów w Akademii Muzycznej w Warszawie. W latach 1987-93 pełnił funkcję prorektora, a w latach 1993-99 – rektora. Od 1991 roku uczy jednocześnie w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od 2004 jest również wykładowcą na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie od 2008 sprawuje też obowiązki kierownika Zakładu Muzyki Sakralnej i Organowej. W latach 1993-2000 był członkiem Stowarzyszenia Uczelni Muzycznych Europy (AECAM). W latach 1997-99 przewodniczył konferencji rektorów uczelni artystycznych w Polsce. Ponadto prowadził kursy improwizacji organowej w Niemczech i kursy interpretacji w Australii, Finlandii, Izraelu, Japonii, Korei Południowej, Stanach Zjednoczonych i Szwecji.

Uczestniczył w pracach jury międzynarodowych konkursów organowych we Francji, Niemczech, Polsce i na Litwie. Jest współinicjatorem i dyrektorem artystycznym siedmiu międzynarodowych festiwali muzyki organowej oraz kameralnej na zabytkowych instrumentach: we Wrocławiu, w Jeleniej Górze, Legnicy, Kłodzku, Kluczborku i Św. Lipce. Jest konsultantem i autorem wielu projektów w zakresie budownictwa organowego w Polsce (Bazylika w Licheniu i Kościół Wszystkich Świętych w Warszawie), Japonii, Kanadzie oraz Niemczech. Od 1997 do 2002 sprawował także funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

Andrzej Chorosiński został uhonorowany wieloma odznaczeniami i nagrodami, m.in. Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem „Ecclesiae Populoque Servitium Praestanti”. W 2008 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Keymung University w Korei Południowej.

Przed szczecińskim wydarzeniem z cyklu „Koncerty Grünebergowskie”, które współfinansuje Gmina Miasto Szczecin, z prof. Andrzejem Chorosińskim – organistą, kompozytorem i pedagogiem rozmawiała Dorota Zamolska.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z prof. Andrzejem Chorosińskim
 

Zobacz także

2023-09-17, godz. 23:26 Startuje 6.Senior Movie Festiwal Filmowy Senior Movie to wyjątkowa formuła na mapie festiwali filmowych w Polsce i na świecie. Festiwal skierowany jest głównie do twórców filmowych… » więcej 2023-09-17, godz. 22:58 „Magia rzeczywistości”. Dni Witkacego w Domu Kultury „13 Muz” W ramach kolejnej edycji Dni Witkacego w Domu Kultury „13 Muz” w sobotę 16 września oraz w niedzielę 17 września odbyła się prapremiera polska sztuki… » więcej 2023-09-17, godz. 22:22 Iwona Księżniczka Burgunda w Teatrze Polskim na scenie Szekspirowskiej. Pierwsza premiera na nowej scenie Szekspirowskiej w Teatrze Polskim odbyła się 16.09.2023 r. To dramat Witolda Gombrowicza "Iwona księżniczka Burgunda" w reżyserii… » więcej 2023-09-17, godz. 17:00 Rozpoczyna się 6. edycja Festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM [ROZMOWA] Tworząc w 2018 roku MUSIC.DESIGN.FORM Festival, zamysłem Filharmonii w Szczecinie było zapraszanie artystów, którzy zechcieliby łączyć ze sobą różne… » więcej 2023-09-17, godz. 17:00 Sekstet wokalny proMODERN jest do takiej muzyki stworzony. Rezydent artystyczny Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza… Wybitni śpiewacy-soliści połączeni pasją i umiejętnością interpretowania najbardziej wymagających utworów dzisiejszych twórców stworzyli wokalny sekstet… » więcej 2023-09-19, godz. 11:09 Po raz pierwszy w Szczecinie Festiwal „Mniejszości pod polską flagą” [ROZMOWA] 24 września rusza nowy cykl wydarzeń kulturalnych, dedykowanych mniejszościom narodowym, zamieszkującym Szczecin. Dzięki koncertom, spotkaniom autorskim… » więcej 2023-09-12, godz. 10:20 "Milczenie" nowa książka Marka Stelara. Premiera 27 września "Milczenie" - to najnowsza powieść szczecińskiego autora Marka Stelara. Książka trafi do czytelników we wrześniu. Będzie to kolejna, trzecia część opowieści… » więcej 2023-09-12, godz. 10:50 Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa w Archiwum Państwowym w Szczecinie [ROZMOWA] Blogi, krótkie filmy w mediach społecznościowych, bogate w treść strony internetowe - to tylko jedne z nielicznych miejsc w których coraz częściej ukazują… » więcej 2023-09-12, godz. 11:09 Mateusz Żurawski zachwycił Koncertem na obój i orkiestrę D-dur Richarda Straussa [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Koncert na obój i orkiestrę D-dur Richarda Straussa, jeden z najrzadziej granych dzieł w salach koncertowych na świecie, zabrzmiał po raz pierwszy w Narodowym… » więcej 2023-09-12, godz. 11:24 Festiwal Audiomat w Międzyzdrojach [RELACJA] Sala Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach zamieniła się na trzy dni w studio słuchowisk radiowych i to z udziałem publiczności. To wszystko w… » więcej
56789