Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2012 - Migawka
Sam tytuł audycji właściwie mówi wszystko: przygotowując ten program po prostu zajrzeliśmy do działu Archiwum 2012, wybraliśmy kilka fragmentów tegorocznych audycji i dodaliśmy do tego nasz komentarz. Taka wyprawa w przeszłość jest o tyle ciekawa, że daje całościowy obraz audycji w mijającym roku. Dla nas - autorów - najważniejsze jest to, że w Migawce A.D. 2012 działo się dużo, a w Plenerach wzięło udział naprawdę bardzo wiele osób. Pokusiliśmy się zresztą na fotograficzne podsumowanie naszych spotkań i w dziale Galeria znajdziecie Państwo ponad 300 zdjęć, które naszym zdaniem były najlepsze, najciekawsze w mijającym roku. Zapraszamy do oglądania i słuchania.
Królestwo za pomysł! - czyli ostatnie dni grudnia, w sklepach tłumy ludzi, jest gorąco i duszno, a my z uporem szukamy inspiracji i natchnienia - pomysłów na prezenty świąteczne dla najbliższych... Możemy podpowiedzieć: skoro naszą pasją jest fotografia, to może wywołajmy nasze zdjęcie w większym formacie, ładnie oprawmy i wręczmy jako podarek. Wydaje się to banalnie proste, ale i w tym przypadku jest parę rzeczy, na które warto zwrócić uwagę i o których mówimy w tej audycji. Zresztą, gdyby się głębiej zastanowić, to nie jedyny pomysł na prezent od fotografa. Zapraszamy do słuchania Migawki, mamy jeszcze inne propozycje. Do świąt jeszcze dwa dni - w tym handlowy weekend - więc na pewno zdążymy. Nagrodą będą uśmiechy naszych najbliższych, rozradowanych prezentem, jaki im oferowaliśmy.
Od razu uprzedzamy - pewnie i z pięciu audycji by nam zabrakło, aby omówić wszelkie pozycje traktujące o fotografii, jakie dostępne są na rynku. W tej audycji opowiadamy o kilku wybranych, niedawno wydanych poradnikach, które naszym zdaniem mogłyby znaleźć się w paczce przygotowanej dla miłośnika fotografii. Nie przesądzając jednak, czy są to pozycje najciekawsze. Bo przecież wszystkie traktują o podobnych sprawach, kwestią indywidualną jest to, czy ktoś woli na przykład więcej tekstu a mniej zdjęć, tudzież odwrotnie. Co do albumów, to mamy dosłownie jedną radę, jak sprawdzić, co mogłoby się spodobać osobie, którą chcemy obdarować. A warto, bo taka nauka fotografii jest niezwykle inspirująca, chociaż kosztowna. Ale święta są raz w roku, to można głębiej sięgnąć do portfela...
Zawód fotoreportera to jedno z tych zajęć, jakie amatorzy robienia zdjęć uważają za niezwykle atrakcyjny sposób na życie. W myślach widzimy siebie w odległych zakątkach świata, gdzie uwieczniamy historyczne wydarzenia. Ale proza życia w tym zawodzie jest nieco inna, nie wspominając o pewnym jego kryzysie w dobie cyfry i internetu. Nie zmienia to jednak faktu, że to zajęcie rzeczywiście daje szansę na zrobienie dobrych zdjęć. Co widać na wystawie "Pierwsza Migawka", na którą złożyły się po trzy prace w sumie ośmiu autorów. W Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki byliśmy z mikrofonem na wernisażu (i nie omieszkaliśmy jeszcze raz podziękować za bardzo udany 47 Plener), posłuchajcie Państwo, co o swoich zdjęciach i o zawodzie fotoreportera mówią: Łukasz Szełemej (Radio Szczecin), Marcin Bielecki (PAP), Cezary Aszkiełowicz (Gazeta Wyborcza), Andrzej Szkocki i Sebastian Wołosz (Głos Szczeciński) oraz Ryszard Pakieser, Robert Stachnik i Dariusz Gorajski (Kurier Szczeciński).
Ciepło, przyjemnie, jasno - to były naprawdę bardzo dobre warunki do fotografowania detali w Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki w Szczecinie. Cieszymy się z dobrej frekwencji, dziękujemy po raz kolejny wszystkim pracownikom Muzeum i siadamy wygodnie, aby obejrzeć zdjęcia, które dostaliśmy od Państwa po naszym 47 Plenerze. Najlepiej włączyć sobie dział Galeria i sprawdzić, jak nasi słuchacze poradzili sobie z zadaniem. My, tradycyjnie, wybraliśmy po jednym zdjęciu z galerii każdego uczestnika naszego spotkania i omawiamy je w tej Migawce. Na koniec informacja - plener grudniowy przenosimy na początek stycznia, gdy będziemy mieli już wolną głowę po świąteczno-sylwestrowym szaleństwie.