Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2012 - Migawka
"Właśnie kupiłem lustrzankę cyfrową i na razie fotografuję w trybie AUTO, ale okazuje się, że wcale nie robi takich zdjęć, jak chciałem, o co chodzi?" - do naszej redakcji dotarł mail mniej więcej takiej treści. Wiemy z praktyki, że często zakup wymarzonego aparatu, bywa dopiero początkiem kłopotów, a i nie raz rozczarowań. Zwłaszcza w trakcie wakacji chcemy robić dużo świetnych zdjęć z naszego wypoczynku, którymi pochwalimy się później znajomym i rodzinie - tylko jak to zrobić, skoro po przekartkowaniu pierwszych stron grubej książki, zwanej instrukcją obsługi, kompletnie nie wiemy, w jakim języku oni to piszą. Ta Migawka dla nieco mniej zaawansowanych użytkowników, chociaż mamy nadzieję, że i oni znajdą coś dla siebie, a my staramy się nieco ułatwić życie tym, którzy póki co, zamiast robić zdjęcia, zmagają się z aparatem.
W tytule najnowszej audycji ujawniamy temat naszego najnowszego 43 Pleneru Fotograficznego Migawki. Zapraszamy wszystkich chętnych, niezależnie od sprzętu i umiejętności, a w programie mówimy więcej o fotografiach, jakie mają tym razem zrobić nasi uczestnicy. Zależy nam na pewno na pewnym "odczarowaniu" słowa "pocztówka": w ustach osób niefotografujących - to komplement, ale już wymawiane przez fotografika - niekoniecznie. I może to błąd? Przekonajmy się więc, czy umiemy zrobić dobrą pocztówkę, zdjęcie, które pokaże piękno naszego miasta i zachęci do jego odwiedzenia. O szczegółach rozmawiamy w audycji - zapraszamy do słuchania.
To wydanie Migawki poświęcamy wspomnieniu jednego z nestorów polskiej fotografii. Jan Bułhak pierwszy aparat dostał w 1905 roku od żony, w 1927 zakładał Fotoklub Wileński, wykładał także fotografię. Większa część jego zbiorów uległa zniszczeniu w II wojnie światowej. A po 1945 roku fotografował zniszczenia kraju. W 1946 roku trafił także na Ziemie Odzyskane. Między innymi do Kamienia Pomorskiego, gdzie teraz prezentowanych jest 30 jego prac wykonanych właśnie w tym mieście. Wybraliśmy się więc tam z mikrofonem. Odwiedziliśmy nie tylko Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, Błażej Bubnowicz z Muzeum pokazał nam miejsca, które Jan Bułhak fotografował. Zresztą nie było to jedyne spotkanie przy wystawie tego dnia - na kogo niespodziewanie natknęliśmy się w Kamieniu Pomorskim - zapraszamy do słuchania audycji.
Detale i wielkie konstrukcje, "gra" kolorem, ale i zdjęcia czarno-białe, wreszcie dużo zdjęć słuchaczy Migawki z zapamiętaniem "łapiących" kadry w Fabryce Cargotec - to wszystko można oglądać w naszej Galerii po naszym ostatnim spotkaniu z aparatami w ręce. Atmosfera - jak zawsze - bardzo miła, powitaliśmy stałych bywalców, ale i osoby, które po raz pierwszy uczestniczyły w naszych Plenerach. A teraz wszystkich zapraszamy do tradycyjnego podsumowania w naszym programie. Wybieramy zdjęcia, które naszym zdaniem są godne zainteresowania - ale oczywiście zachęcamy do oglądania i wyrobienia sobie zdania samemu.