Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes
autopromocja
Krzywda - Marek Stelar w Radiu Szczecin
Reklama
argum.eu

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Jeszcze w piątek Sejm będzie głosował nad projektem ustawy, który przywraca emerytury pomostowe. Nowe zapisy to efekt porozumienia rządu ze związkiem zawodowym Solidarność.
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przedstawiając szczegóły projektu powiedziała, że emerytury będą przysługiwać za pracę w szkodliwych warunkach. W myśl obowiązujących jeszcze przepisów, emerytury pomostowe przysługiwały pracującym do 1999 roku. Nowelizacja uchyla ten zapis. Według danych, w tej chwili takie emerytury pobiera około 40 tysięcy osób, głównie mężczyzn. Emerytury pomostowe będą przysługiwać kobietom, które skończą 55 lat i mężczyznom po 60. roku życia.

Drugim elementem porozumienia jest większa ochrona działaczy związkowych. Rząd zagwarantuje zwalnianym związkowcom wypłatę pensji aż do orzeczenia sądu pracy o zasadności tego zwolnienia. Minister Marlena Maląg argumentowała, że związkowcy w wielu przypadkach prowadzą trudne rozmowy z pracodawcami i organizują akcje protestacyjne. Dlatego też w przypadku konfliktu z pracodawcą i wynikającego z niego zwolnienia, powinni mieć gwarancję wypłaty pensji.

Nowe przepisy zakładają także podwyższenie limitu wysokości składki związkowej zwolnionej od podatków. Emerytury pomostowe zaczną być wypłacane od początku przyszłego roku.
Relacja Aleksandra Pszoniaka (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty