Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Niemcy zmagają się z najwyższą inflacją od ponad 50 lat. Analitycy Instytutu Badań Gospodarczych zapowiadają "srogą zimę" i oczekują, że przyszły rok przyniesie spowolnienie gospodarcze na "niespotykaną dotąd skalę".
Monachijski instytut Ifo przewiduje, że aktywność w niemieckiej gospodarce zmaleje w 2023 roku o 0,3 procent. Zdaniem ekonomistów, kraj zmierza ku zimowej recesji. "Rosnąca inflacja niepowstrzymanie zmniejsza siłę nabywczą dochodów gospodarstw domowych, zmuszając je do ograniczenia wydatków" - czytamy.

Według obliczeń instytytu Ifo, PKB Niemiec zwiększy się w tym roku o 1,6 procent, zamiast - jak wcześniej przewidywano - o 2,5 procent. Niemieccy ekonomiści zakładają, że inflacja wyniesie w 2022 roku średnio 8,1 procent, a w 2023 roku wzrośnie do 9,3 procent. Drastyczne cięcia prognoz dla Niemiec związane są między innymi z podwyżkami cen energii wskutek rosyjskiego ataku na Ukrainę.

Zdaniem analityków do wzrostu cen przyczyniają się jednak też inne czynniki, jak na przykład podniesienie płacy minimalnej. Było ono jedną z obietnic wyborczych kanclerza Olafa Scholza. Coraz więcej przedsiębiorców przyznaje, że musi podnieść ceny, aby móc pokryć rosnące koszty płac.
Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty