Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Niekorzystny dla polskich przewoźników pakiet drogowy, który został przyjęty kilka dni temu, częściowo zacznie obowiązywać już w przyszłym miesiącu.
Chodzi o regulacje dotyczące systematycznego odpoczynku kierowców, a także powrotów do domów oraz tachografów.

Zastosowanie delegowania pracowników w pakiecie drogowym wzbudziło najwięcej kontrowersji. Protestowało 8 krajów, w tym Polska, krytykowali też eksperci.

Objęcie kierowców tymi regulacjami negatywnie ocenił doktor Marek Benio z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, wiceprezes Stowarzyszenia Inicjatywa Mobilności Pracy. - Charakter ich pracy jest bardzo mobilny, więc nie nadają się do tego konstrukcje przewidziane dla pracowników delegowanych, którzy tylko czasowo wykonują prace za granicą, a co do zasady wykonują ją w kraju - podkreślił doktor Marek Benio.

Według przyjętych przepisów, kierowcy będą mogli wykonać do trzech przewozów kabotażowych w ciągu tygodnia, ale potem będą zmuszeni do 4-dniowego przestoju. Drugi przepis, nazywany przez krytyków kuriozalnym, to obowiązkowy, raz na 8 tygodni powrót ciężarówek do krajów, w których zarejestrowane są firmy.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty