Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

Fot. prezydent.pl/Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP
Fot. prezydent.pl/Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP
Prezydent Andrzej Duda poinformował, że w najbliższych dniach rozpocznie się budowa gazociągu Baltic Pipe. Prezydent zwrócił uwagę, że gazociąg Baltic Pipe jest milowym krokiem na drodze do pełnej dywersyfikacji dostaw gazu do Polski i uniezależnienia Polski od gazu z Rosji.
W oświadczeniu Andrzej Duda podkreślił, że podpisane zostały stosowne dokumenty.

- Baltic Pipe, który biegnie najpierw z szelfu norweskiego do Danii, a następnie właśnie poprzez Danię i z Danii do Polski, na nasze wybrzeże, do Trzęsacza, gdzie gazociąg będzie wychodził z Morza Bałtyckiego na polskie wybrzeże. Spółka Gaz System podpisała kontrakt wykonawczy na realizację inwestycji z firmą Saipem Limited. Inwestycja rusza. Ma wszystkie duńskie i polskie pozwolenia na realizację - podkreślił prezydent Duda.

Projekt Baltic Pipe ma ogromne znaczenie dla gospodarki energetycznej w Europie oraz dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego - powiedział prezydent Andrzej Duda. - To nie jest tylko i wyłącznie projekt duńsko-polsko-norweski. To jest projekt, który ma ogromne znaczenie dla gospodarki energetycznej ogólnoeuropejskiej, dla suwerenności energetycznej Unii Europejskiej, dla wielu aspektów, które są związane z przyszłością energetyczną naszej części Europy i świata. Mam poczucie, że dzięki dobrej współpracy pokazujemy modelowy przykład tego, jak można realizować polskie interesy.

Prezydent podkreślił, że dzięki gazociągowi Polska ma szansę stać się pośrednikiem w dostawach gazu dla państw regionu. - To jest również element współpracy w ramach Trójmorza, bo budujemy interkonektory gazowe, które będą umożliwiały zasilenie w gaz państw sąsiednich, tych które z nami realizują projekt Trójmorza, ale i Ukrainy. To jest bardzo ważne, że Polska będzie stanowiła jeden z gwarantów bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy - mówił prezydent Andrzej Duda.

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej minister Piotr Naimski mówił podczas wspólnej konferencji z prezydentem, że gazowe połączenie naszego kraju z Norwegią staje się faktem. Dodał, że inwestycja powinna się zakończyć za dwa lata. Przypomniał, że Polska zabiegała o dostawy gazu z Norwegii od dawna. "Udaje nam się w tej chwili to, co jest tak fundamentalne dla naszego bezpieczeństwa, udało się doprowadzić do fazy ostatniej, realizacyjnej" - powiedział.

Obecny na konferencji prasowej prezes firmy Gaz-System Tomasz Stępień powiedział, że kontrakt na ułożenie gazociągu Baltic Pipe jest kluczowym projektem firmy.

- Dzisiaj ogłaszamy kluczowy kontrakt, czyli kontrakt na ułożenie gazociągu po dnie Morza Bałtyckiego. Całość inwestycji będzie zakończona w 2022 roku tak aby od października 2022 roku gaz z szelfu z Norwegii mógł popłynąć - powiedział prezes firmy Gaz-System.

Gazociąg Bałtycki połączy Norwegię, Danię i Polskę. Cały projekt jest wart około 1,5 miliarda euro, a kontrakt na ułożenie gazociągu wart jest ponad 280 milionów euro. Uruchomienie gazociągu planowane jest na 1 października 2022 roku.
W oświadczeniu Andrzej Duda podkreślił, że podpisane zostały stosowne dokumenty.
Projekt Baltic Pipe ma ogromne znaczenie dla gospodarki energetycznej w Europie oraz dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty