Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

Producenci szparagów alarmują, że ze względu na koronawirusa nie są w stanie pozyskać pracowników z Polski. Fot. www.wikipedia.org / Aceera BV
Producenci szparagów alarmują, że ze względu na koronawirusa nie są w stanie pozyskać pracowników z Polski. Fot. www.wikipedia.org / Aceera BV
Koronawirus powoduje straty w niemieckim rolnictwie. Już od kilku dni rolnicy alarmują, że brakuje im rąk do pracy.
Federalne ministerstwo rolnictwa wspólnie ze Stowarzyszeniem Rolniczych Kół Maszynowych uruchamia od poniedziałku stronę internetową, która ma pomóc w werbowaniu chętnych do pracy w niemieckich przedsiębiorstwach rolnych.

Federalna minister rolnictwa, Julia Kloeckner poinformowała w "Bild am Sonntag", że w poniedziałek w samo południe rusza strona internetowa zatytułowana "Kraj Pomaga".

- Jeżeli w rolnictwie brakuje rąk do pracy, to dotyczy nas wszystkich. Tego co nie posiejemy i nie zbierzemy już się nie odrobi - powiedziała Kloeckner.

Ministerstwo liczy, że w dobie koronawirusa uda się skłonić do rolniczej pracy sezonowej wolontariuszy, studentów, a nawet imigrantów. Nie wierzą w to niemieccy rolnicy.

Na krótko przed początkiem zbioru producenci szparagów alarmują, że ze względu na koronawirusa nie są w stanie pozyskać pracowników z Polski i z innych krajów.

- To będzie dla wszystkich niemieckich rolników duże wyzwanie - powiedział szef związku rolników w Dolnej Saksonii Manfred Uhlemann.

W niedzielę po południu rząd federalny - w porozumieniu z premierami wszystkich landów - podejmie decyzję o dalszych ograniczeniach administracyjnych w całym kraju.

Według danych ministerstw zdrowia poszczególnych landów, obecnie w Niemczech zarażonych jest ponad 22.000 osób. Zmarło 78 zakażonych nim osób.
Relacja Waldemara Maszewskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty