Na szczecińskiej ziemi
Radio SzczecinRadio Szczecin » Na szczecińskiej ziemi » Na szczecińskiej ziemi
Protest NSZZ Solidarność w Świnoujściu
Protest NSZZ Solidarność w Świnoujściu
Protest NSZZ Solidarność w Świnoujściu
Protest NSZZ Solidarność w Świnoujściu
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
Protest rolników w Świnoujściu
C. Bukowiec - szef rolniczej Solidarności
Ekonomia - dr B. Gołębiowski
Około stu rolników z województwa protestowało na terenie portu handlowego w Świnoujściu. Domagali się oni realizacji postulatów skierowanych do premiera, przede wszystkim uruchomienia przez Krajową Grupę Spożywczą terminalu do przeładunku zboża w Świnoujściu, a także wstrzymania niekontrolowanego eksportu zbóż do Polski z Ukrainy.
Wśród postulatów pojawiły się także te dotyczące ochronie gospodarstw rodzinnych i wstrzymania się przed wdrażaniem tzw. zielonego ładu.

Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski oświadczył tymczasem, że ukraińskie zboże powinno przede wszystkim być przewożone tranzytem przez terytorium Polski, a nie pozostawać w naszym kraju. Wiceminister spotkał się z ministrem rol Ukrainy.
Zdaniem Romanowskiego, tranzyt przez nasz kraj do innych umożliwi zaopatrzenie w ukraińskie zboże krajów najbardziej potrzebujących i przyczyni się do wzmocnienia światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Wiceminister zadeklarował, że strona polska będzie dalej wspierać Ukrainę na arenie międzynarodowej, jednak - jak podkreślił - pomoc Ukrainie w tej sprawie nie może powodować zakłóceń na rynku wewnętrznym i stanowić zagrożenia dla polskich producentów oraz konsumentów. Zwrócił także uwagę na przypadki nadużyć ze strony nierzetelnych przewoźników. Przypomniał, że w związku z nieprawidłowościami w handlu zbożem przeznaczonym na cele techniczne polski resort rolnictwa wzmocnił nadzór nad zbożem trafiającym do naszego kraju z Ukrainy.
Z kolei wiceminister polityki rolnej i żywności Ukrainy Markijan Dmytrasewycz podziękował za polskie wsparcie, także w zakresie przewozu towarów rolnych. Zgodził się, że wszelkie przypadki nadużyć powinny być jak najszybciej wyjaśniane i zadeklarował pełną współpracę w tym zakresie. Ponadto poinformował, że strona ukraińska chce usprawnić przewozy tranzytowe zbóż w celu ich dalszego transportu do krajów trzecich, także przez polskie porty morskie. Wiceministrowie zgodzili się kontynuować rozmowy w tej sprawie.

Nowy system dopłat obszarowych czeka w tym roku na rolników. Nowością są tak zwane ekoschematy czyli kilka różnych rodzajów płatności bezpośrednich za realizację praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt. Rolnik najpierw musi spełnić obowiązkowe wymogi, tzw. warunkowość, a dopiero potem może starać się o pieniądze z ekoschematów. Nabór wniosków rozpocznie się w połowie marca. Jednak już teraz specjaliści z Doradztwa Rolniczego i ARiMR zachęcają rolników do uczestnictwa w szkoleniach, które mają wyjaśnić wprowadzone zmiany. W naszym regionie takie szklenia dopiero przed nami.
 

Zobacz także

2023-04-01, godz. 07:00 [1.04.2023] "Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Jutro palmowa niedziela warto więc przy tej okazji pogawędzić trochę… » więcej 2023-03-29, godz. 20:25 [25.03.23] Rozpoczął się protest rolników na ulicach Szczecina. Łobeska Baba Wielkanocna - coraz bliżej. Kolejny gorący tydzień za nami. Najpierw w poniedziałek rolnicze ciągniki pojawiły się pod urzędem wojewódzkim przy Wałach Chrobrego w Szczecinie. W czwartek… » więcej 2023-03-27, godz. 14:15 [25.03.2023]"Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. W minionym tygodniu w weekend, a także 21 marca - wielu miejscach województwa… » więcej 2023-03-29, godz. 19:38 [18.03.23] Rozpoczął się nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie. Będą kolejne rolnicze protesty. Czy branża piekarnicza… 15 marca rozpoczął się nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie. Od tego roku obowiązują spore zmiany. O najważniejszych z nich można dowiedzieć się… » więcej 2023-03-18, godz. 07:00 [18.03.2023]"Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Tydzień temu zaprezentowałam państwu kilka piosenek w wykonaniu pań z… » więcej 2023-03-17, godz. 12:19 [11.03.23] Rolniczy komentarz przed wiosną i kampanią dopłat bezpośrednich - J. Jaworek i minister J. K. Ardanowski… Są ustalenia w sprawie tranzytu ukraińskiego zboża przez Polskę. Wszelki tranzyt będzie zabezpieczony plombami. będą one zdejmowane dopiero w koncesjonowanych… » więcej 2023-03-11, godz. 07:00 [11.03.2023] "Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj zaprosimy państwa do Letnina, gdzie z inicjatywy Koła Gospodyń… » więcej 2023-03-04, godz. 06:00 [04.03.23] Protest rolników przed siedzibą KOWR - o co chodzi i jakie mają postulaty. Stanowisko KOWR w tej kwestii… Zgodnie z wynikami sondy przeprowadzonej przez jeden z branżowych portali internetowych ponad 40 proc. gospodarstw nie zakupiło nawozów mineralnych na pierwszą… » więcej 2023-03-04, godz. 07:00 [4.03.2023] "Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj opowiemy o Kaziukach. Wraz z ze Zbigniewem Ciszkiem dyr. Miejsko… » więcej 2023-02-24, godz. 21:22 [25.02.23] Kolejny protest rolników, tym razem w Szczecinie przed siedzibą KOWR. Rolniczy komentarz - minister J.K. Ardanowski… W programie komentarz byłego ministra rolnictwa i posła PiS - Jana Krzysztofa Ardanowskiego do sytuacji rynku zbóż. Jak mówi - konieczne jest przywrócenie… » więcej
12345