Na szczecińskiej ziemi
Radio SzczecinRadio Szczecin » Na szczecińskiej ziemi
Paweł Bąkowski i Krzysztof Kamiński - ZPiT Szczecinianie
Paweł Bąkowski i Krzysztof Kamiński - ZPiT Szczecinianie
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj zaprosimy państwa do wysłuchania pastorałek (Zaśnij Dziecino, Pastorałki Spiskie, A wcora z wiecora, Za kolędę dziękujemy) w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie. O kolędowaniu opowiadają Krzysztof Kamiński i Paweł Bąkowski.
Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Protest NSZZ Solidarność w Świnoujściu
Protest NSZZ Solidarność w Świnoujściu
Protest NSZZ Solidarność w Świnoujściu
Protest NSZZ Solidarność w Świnoujściu
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
Protest rolników w Świnoujściu
C. Bukowiec - szef rolniczej Solidarności
Ekonomia - dr B. Gołębiowski
Około stu rolników z województwa protestowało na terenie portu handlowego w Świnoujściu. Domagali się oni realizacji postulatów skierowanych do premiera, przede wszystkim uruchomienia przez Krajową Grupę Spożywczą terminalu do przeładunku zboża w Świnoujściu, a także wstrzymania niekontrolowanego eksportu zbóż do Polski z Ukrainy.
Wśród postulatów pojawiły się także te dotyczące ochronie gospodarstw rodzinnych i wstrzymania się przed wdrażaniem tzw. zielonego ładu.

Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski oświadczył tymczasem, że ukraińskie zboże powinno przede wszystkim być przewożone tranzytem przez terytorium Polski, a nie pozostawać w naszym kraju. Wiceminister spotkał się z ministrem rol Ukrainy.
Zdaniem Romanowskiego, tranzyt przez nasz kraj do innych umożliwi zaopatrzenie w ukraińskie zboże krajów najbardziej potrzebujących i przyczyni się do wzmocnienia światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Wiceminister zadeklarował, że strona polska będzie dalej wspierać Ukrainę na arenie międzynarodowej, jednak - jak podkreślił - pomoc Ukrainie w tej sprawie nie może powodować zakłóceń na rynku wewnętrznym i stanowić zagrożenia dla polskich producentów oraz konsumentów. Zwrócił także uwagę na przypadki nadużyć ze strony nierzetelnych przewoźników. Przypomniał, że w związku z nieprawidłowościami w handlu zbożem przeznaczonym na cele techniczne polski resort rolnictwa wzmocnił nadzór nad zbożem trafiającym do naszego kraju z Ukrainy.
Z kolei wiceminister polityki rolnej i żywności Ukrainy Markijan Dmytrasewycz podziękował za polskie wsparcie, także w zakresie przewozu towarów rolnych. Zgodził się, że wszelkie przypadki nadużyć powinny być jak najszybciej wyjaśniane i zadeklarował pełną współpracę w tym zakresie. Ponadto poinformował, że strona ukraińska chce usprawnić przewozy tranzytowe zbóż w celu ich dalszego transportu do krajów trzecich, także przez polskie porty morskie. Wiceministrowie zgodzili się kontynuować rozmowy w tej sprawie.

Nowy system dopłat obszarowych czeka w tym roku na rolników. Nowością są tak zwane ekoschematy czyli kilka różnych rodzajów płatności bezpośrednich za realizację praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt. Rolnik najpierw musi spełnić obowiązkowe wymogi, tzw. warunkowość, a dopiero potem może starać się o pieniądze z ekoschematów. Nabór wniosków rozpocznie się w połowie marca. Jednak już teraz specjaliści z Doradztwa Rolniczego i ARiMR zachęcają rolników do uczestnictwa w szkoleniach, które mają wyjaśnić wprowadzone zmiany. W naszym regionie takie szklenia dopiero przed nami.
Brygida Borecka z Domysłowa
Brygida Borecka z Domysłowa
Posłuchajmy
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj zaprosimy państwa wysłuchania pastorałek w wykonaniu Brygidy Boreckiej z Domysłowa w gminie Wolin. Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Na Szczecińskiej Ziemi
Na Szczecińskiej Ziemi
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
A. Caban o wyzwaniach w nowym roku
M.Paż o liczeniu wydatków w gospodarstwie
Ekonomia - dr B. Gołębiowski
R. Jaszczowski o zbiorach i roli przetwórstwa
Za oknem ciąg dalszy przedwczesnej wiosny, na polach wegetacja trwa w najlepsze. Początek roku przyniósł nerwowość ze strony organizacji rolniczych, no ale tez trudno się dziwić. W miniony wtorek premier i miminster rolnictwa spotkali się z rolnikami, by dyskutować o problemie z ukraińskim zbożem. Rozmowy dotyczyły także pomocy, jaką trzeba pilnie uruchomić dla polskich gospodarstw, żeby te mogły przetrwać trudny czas podwyżek i drożyzny po stronie wydatków i kosztów produkcji oraz spadku cen w skupie zbóż i mleka.

Rolnicy domagali się m.in. wstrzymania niekontrolowanego napływu zbóż do Polski, utworzenia korytarzy drogowych dla zbóż do portu, wzmocnienia kontroli ziarna z Ukrainy, uruchomienia skupu interwencyjnego zbóż, kukurydzy i rzepaku po średniej cenie GUS, kontynuacji wsparcia produkcji świń, stawki zwrotu akcyzy w wysokości 2,50 zł/l, obniżenia cen nawozów do 2500 zł/t oraz wprowadzenia Funduszu Gwarancyjnego, wakacji kredytowych i programu oddłużeniowego dla rolników. W czasie spotkania poruszono także temat portu w Świnoujściu i zwiększenia możliwości przeładunku towarów. Miałby tam powstać terminal zbożowy, którym zarządzać miałaby Krajowa Grupa Spożywcza


Po spotkaniu przewodniczący NSZZ Solidarność RI Tomasz Obszański poinformował, że pogotowie strajkowe jest podtrzymane. Później pojawiła się informacja że ogólnopolski protest planowany na 17 stycznia został odwołany. Z naszych informacji wynika, że każdy z regionów podejmuje w tej materii osobne decyzje i w naszym regionie taki protest ma się odbyć właśnie w Świnoujściu 17 stycznia.

Będą regulacje ograniczające ceny nawozów, tak by utrzymać je na akceptowalnym poziomie - poinformował w piątek wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Dodał, że dwa tygodnie powinny pojawić się rozwiązania w tej sprawie.
"Będą regulacje i próba ograniczenia cen na wyjściu z fabryki" powiedział i
dodał, że Komisja Europejska pozwala na pokrywanie strat fabrykom nawozowym w sytuacji gwałtownego wzrostu cen energii, w tym przypadku gazu.
Na Szczecińskiej Ziemi
Na Szczecińskiej Ziemi
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
W gospodarstwie A. Cabana
M. Paż z Miłachowa
Cz. Bukowiec - szef rolniczej Solidarnosci
2023 rok będzie rokiem pełnym wyzwań. Poprzedni - nie był łatwy dla naszych rolników. Wysokie ceny środków do produkcji, energii, paliw, nieobliczalny i niestabilny rynek, niepewność i niewiadoma. Wysokie koszty zmuszają rolników do zmiany myślenia i planów na najbliższy czas.

Do tego wszystkiego dochodzą zmiany zasad dopłat bezpośrednich w 2023 roku. Mają się one zmienić w związku z nowymi zasadami, wynikającymi z reformy Wspólnej Polityki Rolnej. Nakładają one na rolników nowe obowiązki, które trzeba będzie spełnić, by otrzymać pełne stawki dopłat bezpośrednich. Jest jeszcze wiele niewiadomych, trwają rozmowy rolników z rządem.

Już 10 stycznia odbędzie konferencja „Wspólna Polityka Rolna po 2022 roku, ze szczególnym uwzględnieniem planów strategicznych państw członkowskich Unii Europejskiej”. Konferencja będzie przeprowadzona w języku polskim i angielskim.

Konferencji będzie można posłuchać - https://www.youtube.com/watch?v=D14zbhmb3po
Bractwo Śpiewacze z Tanowa
Bractwo Śpiewacze z Tanowa
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj zaprosimy państwa na spotkanie z Bractwem Śpiewaczym z Tanowa. Rozmawiać będziemy o kolędowaniu.
Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
fot. Robert Stachnik
fot. Robert Stachnik
Wysokie ceny nawozów i wzrost cen prądu - to jedne z problemów z którymi borykali się w 2022 roku polscy rolnicy i producenci żywności. Co jeszcze było w tym roku problemem, co zmieniło się na lepsze, a co na gorsze i co nas czeka w 2023 roku? O tym w ostatnim w tym roku magazynie "Na szczecińskiej ziemi".
Jak zawsze będzie też sporo muzyki ludowej i informacji dla działkowiczów.
Joanna Skonieczna, zapraszam.
ZPiT Szczecinianie
ZPiT Szczecinianie
W wigilijny poranek naszymi gośćmi będą tancerze i śpiewacy z Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie. Porozmawiamy o tradycjach i zwyczajach związanych z Bożym Narodzeniem. Nie zabraknie też kolęd w wykonaniu zespołu.
Zapraszam jak zawsze w sobotę rano, Joanna Skonieczna
Na Szczecińskiej Ziemi
Na Szczecińskiej Ziemi
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
P. Janoch i podsumowanie roku
Z. Dobies o rynku nawozów
dr. A. Malkowski i ekonomia
S. Sankowska o zdrowym odżywianiu
Malowana Skrzynia i Zespół Szczecinianie
Od 13 grudnia rozpoczęła się wypłata pomocy suszowej za ten rok dla gospodarstw rolnych. Stawki wsparcia klęskowego dla rodzin rolniczych są niższe, niż pierwotnie zakładano. Całkowity budżet przeznaczony na ten cel to 600 mln zł, zaś kwota na podstawie wniosków od rolników, to ok. 1 mld 150 mln zł. Początkowo ARiMR informowała, że pomoc klęskowa 2022 będzie przyznawana w wysokości 10 tys. zł i 5 tys. zł, teraz wiadomo, że stawki pomocy suszowej po korekcie będą wynosić 2.600 zł i 5.200 zł, w zależności od tego, czy szkody wyniosły mniej czy więcej niż 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie.

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk powiedział, że dopłaty do paliwa rolniczego zostaną zwiększone o 20 procent. Jak wyjaśnił jest to "zwrot części akcyzy", a nowe stawki mają obowiązywać od 1 stycznia. przewidziany jest również zwiększony limit paliwa dla hodowców trzody chlewnej. Zapytany o dopłaty do nawozów wicepremier Henryk Kowalczyk wyjaśnił, że "możliwe jest ewentualne pokrywanie strat zakładów nawozowych, czyli dopłaty będą dla zakładów nawozowych".

Ryby to nieodłączny element Świąt Bożego Narodzenia, pośród których króluje nasz lokalny karp. W roku zdominowanym przez inflację nie rezygnujemy z tradycji – tak wynika z ogólnopolskiego badania. Aż 82 proc. respondentów na pewno przygotuje rybę na wigilijny stół. Najczęściej będzie to karp (56 proc. osób tak deklaruje), dalej - filety z ryb białych (dorsz, mintaj, morszczuk i miruna), później - śledź i przetwory z niego, na dalszych miejscach znalazły się łosoś i pstrąg.
1234567