Na szczecińskiej ziemi
Radio SzczecinRadio Szczecin » Na szczecińskiej ziemi
Zespół Niespodzianka
Zespół Niespodzianka
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Na początku lat 80-tych wraz z kolegami z redakcji rolnej - red. Kazimierzem Tomczykiem i red. Zdzisławem Tararako wędrowaliśmy po pyrzyckiej ziemi i nagrywaliśmy zespoły ludowe. I tak w listopadowy wieczór zawitaliśmy do Nowielina, gdzie spotkaliśmy się z członkami zespołu Niespodzianka. Przygrywali wtedy panowie skrzypek Aleksander Szwołko i akordeonista Ryszard Głogowski. Początkowo przed panem Ryszardem paniom na akordeonie przygrywał Władysław Czarnecki z Nowielina. Dodajmy zespół powstał w 1979 roku, a nasze spotkanie miało miejsce w 1984 roku. Szefową była pani Stanisława Lipiec, a słowa do wielu piosenek pisała pani Janina Niekorek.
Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Na Szczecińskiej Ziemi. fot P. Tolko (Radio Szczecin )
Na Szczecińskiej Ziemi. fot P. Tolko (Radio Szczecin )
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
E. Szczepanik o dopłatach i ekonomii
Poseł J. Sachajko - protest na granicy i sytuacja na rynku
A. Karbowy - prezes ZIR na kolejną kadencję
Jest nowy rząd stworzony przez Mateusza Morawieckiego. Stanowisko szefa resortu rolnictwa objęła po raz pierwszy kobieta. Anna Gembicka wcześniej pełniła w MRiRW funkcję sekretarza stanu. Pierwszą decyzją, z której z pewnością zasłynie, było opublikowanie listy importerów zboża z Ukrainy. o liście firm importujących zboże z Ukrainy mówił wielokrotnie Robert Telus. Jednakże poprzednik Gembickiej nie doprowadził do upublicznienia tych informacji.

Link do Listy firm – https://www.gov.pl/web/rolnictwo/lista-firm-importujacych-zboze-z-ukrainy

Nowa minister rolnictwa Anna Gembicka spotkała się z rolnikami protestującymi na granicy państwa w Medyce. Wysłuchała ich postulatów, które skupiają się na trzech głównych problemach: uruchomieniu dopłat do kukurydzy, utrzymaniu podatku rolniczego na poziomie z 2023 roku, przedłużeniu kredytów 2 proc. W odpowiedzi na te postulaty minister zaproponowała dopłaty do kukurydzy 1000 zł/ha. Odnośnie do kredytów szefowa resortu rolnictwa zadeklarowała przedłużenie puli kredytowej o 2,5 mld zł. Pani minister zwróciła uwagę na to, że trwająca na Ukrainie wojna wpłynęła na nieodpowiednią jej zdaniem politykę UE a problemy Polski nie są wystarczająco dostrzegane przez Brukselę.
polskiemu rolnictwu w dłuższej perspektywie będzie bardzo trudno konkurować z rolnictwem ukraińskim. Anna Gembicka podkreślała, że konieczne może być przywrócenie obowiązujących do niedawna regulacji. Tymczasem Unijna komisarz ds. transportu zagroziła rozpoczęciem procedury wobec Polski w sprawie naruszenia unijnego prawa. Jak twierdzi, po stronie polskich władz nie ma dobrej woli, by konflikt na granicy rozwiązać. "Albo Ukraina skończy z dyskryminowaniem polskiego transportu, albo będziemy blokować jej członkostwo w UE" — to z kolei słowa Marka Sawickiego z PSL.
Zespół Folklorystyczny Czerwona Róża z Cerkwicy w gminie Karnice
Zespół Folklorystyczny Czerwona Róża z Cerkwicy w gminie Karnice
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Tydzień temu słuchaliśmy fragmentów audycji Kraj za miastem z 2008 roku, którą przygotowali red. Zdzisław Tararako i prof. Bogdan Matławski. W audycji prezentowali zespoły ludowe, które brały udział w przeglądzie na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w Zamku w Świdwinie. Dzisiaj powracamy do tematu. Zagrają i zaśpiewają Zespół Fale z Międzyzdrojów, Kapela Rycha -Pod borem brzózka stojała, Zespół Folklorystyczny Czerwona Róża z Cerkwicy w gminie Karnice, Kapela z Kolbuszowej, Zespół Ludowy Stepniczanie - Rozmaryn.
Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Na Szczecińskiej Ziemi. fot P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi. fot P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
E. Szczepanik i sytuacja na polach
dr B. Gołębiowski o cenach zboża i sytuacji na rynku
A. Wojciechowski - piekarz i marynarz PŻM
Miesiąc pozostał nam do świąt Bożego Narodzenia. Sklepy starają się, byśmy o tym nie zapomnieli i przypominają co rusz, że trzeba skorzystać - a to z tej okazji, a to z innej. Są nawet porady jak nie wpaść w pułapki zakupowe. Najlepszą radą, by nie wpaść w żadną pułapkę zakupową jest po prostu nie kupować zbędnych rzeczy. To trudne, wiadomo, zwłaszcza jeśli chcemy by przyszedł św. Mikołaj z prezentami do naszych pociech albo jeśli sami chcemy prezentami obdarować siebie albo kogoś bliskiego

Sprawy wsi i rolników mają być ważnymi tematami dla przyszłego rządu. Wszystko wskazuje na to, że w gabinecie, który chce formować obecna opozycja, resortem będą zarządzać politycy PSL. Wg jednej ze stacji tv ministrem rolnictwa ma być poseł PSL Zbigniew Ziejewski, wg innej - będzie to Czesław Siekierski. Na razie jednak misję tworzenia rządu pełni premier Mateusz Morawiecki. Jak poinformował - skład nowego rządu przedstawi w poniedziałek. Jego zdaniem jest szansa na zbudowanie ponadpartyjnej koalicji.

Tymczasem - protest przed polsko-ukraińskim przejściem granicznym w Medyce rozpoczęli rolnicy ze stowarzyszenia "Oszukana wieś". Blokują ciężarówkom dojazd do terminalu odpraw. Zapowiadają przepuszczanie tylko 2 tirów na godzinę, samochody osobowe i transporty humanitarne mają przejeżdżać bez problemów. Protestujący rolnicy domagają się m.in. dopłat do cen kukurydzy, kontynuacji wypłaty nisko-oprocentowanych kredytów oraz utrzymania podatku rolnego na dotychczasowym poziomie.

Sześć firm z Mazowsza sprowadziło z Ukrainy ponad milion ton zboża i rzepaku za miliard 600 mln złotych – informuje "Rzeczpospolita", która pisze o wynikach kontroli Najwyższej Izby Kontroli (NIK). "Dziennik pisze, że z raportu NIK wynika, że "działania rządu były nierzetelne, nieskuteczne i spóźnione, a minister rolnictwa przyczynił się do chaosu na rynku". Masowy napływ przyczynił się do spadku opłacalności polskich producentów rolnych i wzrostu zapasów zboża: z 3,8 mln ton w połowie 2021 r. do 9,7 mln ton w połowie 2023 r.". Najwyższa Izba Kontroli pozyskała listę firm, które trudniły się sprowadzaniem zboża, tak zwanego technicznego. Natomiast w związku z tym, że jest to informacja, która wynika z zgłoszenia celnego - objęta jest tajemnicą celną, Najwyższa Izba Kontroli nie jest w stanie przekazać tej informacji do publicznej wiadomości.
Red. Zdzisław Tararako i prof. Bogdan Matławski
Red. Zdzisław Tararako i prof. Bogdan Matławski
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Wyszukałam niedawno w naszym radiowym archiwum, audycję red. Zdzisława Tararako z 2008 roku poświęconą seniorom. Nie wszyscy wiedzą, że Święto Seniora obchodzimy aż 3 razy w roku: Ogólnopolski, Europejski i Międzynarodowy Dzień Seniora. I niedawno bo 14 listopada mieliśmy Ogólnopolski Dzień Seniora. Dlatego też zainteresowało mnie co o muzykowaniu seniorów opowiadali na antenie PR Szczecin, w audycji Kraj za miastem; red. Zdzisław Tararako i prof. Bogdan Matławski. Rozważania dotyczyły przeglądu senioralnych zespołów ludowych, który odbywał się na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie i na Zamku w Świdwinie. Jakie zespoły działały w 2008 roku i co prezentowały. Warto posłuchać.
Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Korytowo na ludowo
Korytowo na ludowo
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Postanowiłam dzisiaj zaprezentować państwu piosenki z repertuaru naszych kapel i zespołów ludowych, które wykonuje również podczas swoich występów Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze. W skład Mazowsza przypomnę wchodzą balet, chór i orkiestra symfoniczna. Melodie pochodzą z 39 regionów etnograficznych Polski. To może być ciekawie brzmiące zderzenie różnych stylów wykonania, ale i też składu instrumentalnego wykorzystywanego tu przez kapele, tam przez orkiestrę symfoniczną, tu mała grupa śpiewaków a tam chór. Posłuchamy dwóch piosenek: Cyt Cyt – Zespół Folklorystyczny Kalina z Kobylanki i To i hola - Zespół Ludowy Korytowo na Ludowo.
Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00.
fot. fb Stowarzyszenia Carpe diem
fot. fb Stowarzyszenia Carpe diem
Jak zmieniają się wsie położone blisko Szczecina? Czy w mniejszych miejscowościach trudno jest organizować wydarzenia kulturalne, które cieszą się dużą popularnością?
O koncertach i projekcie "Kulturalne Pogranicze" w Radiu Szczecin mówiła Izabela Dryjańska ze Stowarzyszenia Carpe diem. Rozmawiała Joanna Skonieczna
Zespół Stawnianki
Zespół Stawnianki
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj spotykamy się 11 listopada w Święto Niepodległości. Nie ma nic piękniejszego na świecie niż historia opisana muzyką. Okazuje się, że w pieśniach ludowych najwięcej jest słów o miłości dwojga ludzi i miłości do małej ojczyzny. Posłuchamy więc dzisiaj piosenek o tej miłości. Będzie nam towarzyszyć muzyka tradycyjna w wykonaniu Zespołu Kompanija z Białobrzegów, Zespołu Stepniczanie, Zespołu Stawnianki, Miejskiej Kapeli Wileńskiej, Kapeli Pyrzyczanie.
Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Na Szczecińskiej Ziemi. fot P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi. fot P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
M. Watral
G. Wawrzyniak
Rząd wydłużył do 17 listopada termin składania wniosków o oszacowanie szkód, które powstały w wyniku tegorocznej suszy. Początkowo termin ten upływał 30 października, jednak rząd przychylił się do licznych próśb organizacji rolniczych. rolnicy zgłaszali m.in. problemy z aplikacją, dlatego mają więcej czasu na złożenie wniosków.
Złożenie protokołu z oszacowania szkód wygenerowanego przez aplikację jest warunkiem ubiegania się o pomoc suszową. Nie ma bowiem możliwości złożenia wniosku w wersji papierowej. Szacuje się, że pomoc suszowa będzie kosztować budżet państwa około 1,5 miliarda złotych. Wypłaty - w przyszłym roku.

3 miliardy złotych – tyle już wypłaciła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach zaliczek dopłat bezpośrednich. W przypadku płatności podstawowych wysokość zaliczek wynosi 70, a dopłat do produkcji i ekoschematów - 85 procent. Zaliczki dopłat wypłacane będą do końca listopada. Pozostałą część przysługujących płatności Agencja ma realizować do połowy przyszłego roku. Co roku z tego mechanizmu wsparcia korzysta około miliona 300 tysięcy rolników i właścicieli gospodarstw.
Taniec na scenie Pyrzyckich Spotkań z Folklorem
Taniec na scenie Pyrzyckich Spotkań z Folklorem
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj zaprosimy państwa do wysłuchania poleczek w wykonaniu kapel ludowych, a będzie to m.in. poleczka Zachodniopomorska, którą zagra dla nas Kapela Pyrzyczanie. Kapela Łoniowiacy z Łoniowej zagra polkę – Poranek i polkę - Tirli Tirli. Kapela Agnieszki Urbańskiej wykona polkę Żydowską i polkę – Zdzich. Sięgnijmy do definicji polki. Otóż Polka jest tańcem wirowym, tańczonym w parze, po obwodzie koła i w zasadzie nie posiadającym żadnych figur. Już w XIX wieku uznawany był za tradycyjny ludowy taniec polski, jednak tak naprawdę powstał w Czechach. Jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych tańców w Polsce, obecnym na wsi i w mieście.
Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
1234567