Na szczecińskiej ziemi
Radio SzczecinRadio Szczecin » Na szczecińskiej ziemi
Na Szczecińskiej Ziemi
Na Szczecińskiej Ziemi
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
Targi w Barzkowicach
dr. A. Malkowski i ekonomia
Dozynki w Jesionowie
Poradnik Grzybiarza
Zapowiedzi wydarzeń w regionie
Malowana Skrzynia - Zespół Swojacy z Sitna
Nadal bardzo ciepło i serdecznie – i tak będzie jeszcze długo - wspominamy w naszych codziennych rozmowach i przemyśleniach naszego redakcyjnego kolegę, twórcę tego programu - red. Zdzisława Tararako, którego pożegnaliśmy w ub tygodniu. Przydała by się Zdzichu czasem twoja celna i kąśliwa nieco uwaga na temat ten czy inny. Taki kubeł zimnej wody na te czy inne plany, opinie, działania, i generalnie na rzeczywistość. Nie pozostaje nam nic innego jak zastanowić się przez chwilę – jak to widziałeś? I tak, jak to widziałeś – samemu ujrzeć, ocenić i skomentować.

A czasy są to dziwne, z pewnością – nieprzewidywalne. Jak będzie dalej na świecie w kraju w rolnictwie w gospodarce i w naszych gospodarstwach? – nawet najmądrzejsi nie podejmują się oceniać. O przyczynach takiego stanu rzeczy będą spierać się politycy – im zostawmy tę rolę. My musimy skupić się na skutkach, na tym co się dzieje i jakoś to przetrwać. Tylko właściwy rolnikom i mieszkańcom wsi - optymizm może sytuację uratować. Cóż nam pozostaje jak tylko nie zamartwiać się na zapas, robić swoje najlepiej jak się da, zadbać o swe rodziny, o zapasy i to wszelakie - na zimę i wiosnę, może oszczędzić tam gdzie się da? wtedy z pewnością jakoś się to poukłada. Spokój, rozsądek, mądrość - tylko to może nas uratować. Dorzuciłbym tu jeszcze liczenie na siebie, nie oglądanie się że ktoś nam coś da, bo pytanie – niby skąd? Bo jak wiadomo – jeśli gdzieś coś dostajemy to gdzieś indziej zaczyna brakować, a jak to mówią jeszcze inni - jak chcesz liczyć, licz na siebie!

Dziś w programie nadrobimy pewne zaległości, które życie w swej nieprzewidywalności nam przygotowało, powrócimy i do targów w Barzkowicach tak przecież, niedawnych, jak i do rozmów z rolnikami podczas dożynek gminy Przelewice w Jesionowie. A ponieważ sezon grzybowy w pełni, to tak dla przypomnienia – na koniec - parę rad od leśnika i przypomnień, jak w lesie zachować się należy. Uprzejma ode mnie prośba juz teraz – zostawcie swe samochody nieco dalej od lasu, nie wjeżdżajcie pod same drzewa i nie rozjeżdżajcie leśnych ścieżyn. Z szacunkiem podejdźcie to natury która zupełnie bezinteresownie i za darmo daje wam swe owoce.
tara 2022-09-22
tara 2022-09-22
Pożegnanie Z. Tararako - archikatedra
Pożegnanie Z. Tararako - Cmantarz Centralny
Wspomnienie Z. Tararako
Z Malowanej Skrzyni - Z. Tararako
Uroczystości pogrzebowe red. Zdzisława Tararako
Na Szczecińskiej Ziemi
Na Szczecińskiej Ziemi
Powitanie i wspomnienie Z. Tararako
E. Kosmal - komentarz rolniczy i targi w Barzkowicach
Dożynki w Jesionowie
Malowana Skrzynia i Z. Tararako
W naszej audycji rolnicy i przedstawiciele instytucji związanych z rolnictwem wspominają Z. Tararako.

powracamy do Targów Rolniczych Agropomerania w Barzkowicach, podczas których odbyły się także tradycyjne dożynki czyli święto plonów. Jaki był to rok dla zachodniopomorskich rolników?

Rolnicy w regionie dziękują za plony, my zajrzymy do Jesionowa, gdzie odbyły się dożynki gminy Przelewice.

W Malowanej Skrzyni - archiwalna audycja Z. Tararako z 2019 roku i przedstawienie jednego z zespołów, który wystąpił podczas Pyrzyckich Spotkań z Folklorem.
Z. Tararako
Z. Tararako
Odszedł Z. Tararako
E. Szczepanik, czyli pózne lato na polach
D. Podraska - Turze, gm. Pyrzyce
Malowana Skrzynia - Z. Tararako o muzyce ludowej
Znał wszystkich. Wszyscy Go znali. Zdzisław Tararako urodził się w Połczynie Zdroju w 1949 r. Był absolwentem ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczej w Szczecinie. Pracę w Polskim Radiu Szczecin rozpoczął w 1975 r. Od początku współtworzył programy poświęcone rolnictwu i gospodarce żywnościowej, ale także kulturze ludowej.

Współtworzył takie audycje jak "Kiermasz pod Kogutkiem", "Kraj za miastem", "Zielone Studio Bałtyk”, "Radiowa Estrada Folkloru”, "Na Szczecińskiej Ziemi i "Malowana Skrzynia".

Był jurorem wielu konkursów regionalnych i ogólnopolskich - m.in "Nasze Kulinarne Dziedzictwo", "Smaki Regionów" i konkursu agroturystycznego "Zielone Lato".

Nagrodzony trzykrotnie (w 2001, 2004 i 2008 roku) w konkursie szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, był także laureatem konkursów organizowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Był jedną z legend Radia Szczecin. Będziemy cenić Go za dziennikarską pasję, energię, profesjonalizm, wiedzę, otwartość i umiejętność rozmowy z ludźmi. Miał ogromny dystans do świata i niezwykłe poczucie humoru. Dusza towarzystwa, świetny Kolega. Miłośnik folkloru, narciarstwa, i kultury łowieckiej. Nie ma chyba w naszym Regionie wsi, której nie odwiedziłby z mikrofonem....
Dożynki archidiecezjalne 2022
Dożynki archidiecezjalne 2022
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
E. Szczepanik o zakończonych żniwach
S. Barna o sytuacji w rolnictwie
dr. B. Gołębiowski - o ekonomii i alternatywach w nawożeniu
Dożynki archidiecezjalne w Choszcznie
Malowana Skrzynia - Zespół Jarzębina
Żniwa za nami, a na polach niezmiennie ruch, czas na uprawę i siew ozimin. W wielu gminach odbywają się dożynki, w minioną niedzielę w Choszcznie rolnicy dziękowali za plony podczas dożynek archidiecezjalnych.

Jak oceniają plony rolnicy? W komentarzu ekonomicznym próba odpowiedzi na pytanie, jak uzupełnić nawożenie nawozami za pomocą innych metod.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada wyrównanie dopłat dla polskich rolników w porównaniu do tego co otrzymują rolnicy z Europy Zachodniej. Od 1 stycznia ponad 90 procent rolników, którzy mają gospodarstwa do 30 hektarów, otrzyma takie wyrównanie. Szef rządu podkreślił, że do tej pory wprowadzono dopłaty do nawozów i zmniejszono podatek VAT na nawozy. Komisja Europejska zatwierdziła polski Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej. Oznacza to uruchomienie 25 miliardów euro wsparcia dla naszego rolnictwa w ciągu nadchodzących pięciu lat. W planie zapisane jest m.in. zwiększone wsparcie dla młodych rolników.
Dożynki archidiecezjalne 2022
Dożynki archidiecezjalne 2022
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
Jakub Buchajczyk - rolnik z Drawna
Ekonomia - dr B. Gołębiowski
D. Kłos - dyrektor ZODR Barzkowice
Prezes Wód Polskich o Odrze
Malowana Skrzynia - Zespół Łobuziacy z Łobza
Od kilku tygodniu żyjemy katastrofą ekologiczną na Odrze. Z powodu zakwitu sinic, w wodzie pojawiły się toksyny które doprowadziły do śmierci ryb i skorupiaków.
Główna fala katastrofy ekologicznej na Odrze jest teraz na terenie województwa zachodniopomorskiego. W sumie w Zachodniopomorskiem wyłowiono już blisko 170 ton śniętych ryb. Ekosystem rzeki należy odbudować.

Wody Polskie powołały specjalny zespół, który już nad tym pracuje trwają też prace nad wyjaśnianiem przyczyn zanieczyszczenia rzeki. Zakaz korzystania z wód Odry został przedłużony i ma obowiązywać do odwołania - taką decyzję podjął wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Zniesiony został jednocześnie zakaz dotyczący Zalewu Szczecińskiego

Minister rodziny i polityki społecznej przedstawiła założenia rządowej pomocy dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu katastrofy ekologicznej na Odrze. Wczoraj projekt ustawy o takim wsparciu przyjęła Rada Ministrów. Wnioski o pomoc przyjmował będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych we współpracy z Krajową Administracją Skarbową. Będzie można je składać drogą elektroniczną.

W programie - rozmowa o zakończonych żniwach, cenach w skupie, oraz o tym, jak będą wyglądać te rolnicze finanse w najbliższych miesiącach. A jutro w Choszcznie - święto dziękczynne za tegoroczne plony - dożynki archidiecezjalne.
Fot.Robert Stachnik
Fot.Robert Stachnik
Zatrucie Odry, które doprowadziło do masowego wymierania ryb, to najważniejszy w tym tygodniu temat, przede wszystkim dla zachodniopomorskich rybaków. Skażona woda to również duży problem dla rolników i działkowców, którzy mają gospodarstwa oraz działki nad Odrą.
Czy poszkodowani otrzymają pomoc? O tym m.in. W dzisiejszym magazynie Na Szczecińskiej Ziemi.
W programie porozmawiamy też o tym jak przebiegały w tym roku żniwa i jak z suszą radzą sobie rolnicy na Pomorzu Zachodnim.
Będzie też o tym jak w Polsce są postrzegani rolnicy. Porozmawiamy o stereotypach i mediach społecznościowych.
Cukinia bez nawodnienia nie przyniosłaby oczekiwanych plonów
Cukinia bez nawodnienia nie przyniosłaby oczekiwanych plonów
Witamy i zapraszamy do słuchania
Rozmowa z Andrzejem Karbowym prezesem Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej
Wizyta w gospodarstwie Leszka Jagera w Radziszewie
Nowe odmiany - rozmowa z Adamem Kalinowskim wice-dyr. ZODR w Barzkowicach
Wizyta A.Kolmer w KGW w Nieborowie
Akademia Działkowca - ogródek z ziołami
Dzisiaj będziemy mówić o żniwach i wzroście kosztów produkcji w rolnictwie. Zajrzymy do gospodarstwa w którym uprawia się metodami ekologicznymi, porozmawiamy również o konieczności pozyskiwania nowych, bardziej efektywnych odmian. A ponieważ przed nami Święto Matki Boskiej Zielnej pojawią się rozmowy o ziołach. W malowanej skrzyni zagrają i zaśpiewają Szczecinianie.

Audycja "Na Szczecińskiej Ziemi" sponsorowana jest przez Zachodniopomorską Izbę Rolniczą.
Pszczoły wracają do ula
Pszczoły wracają do ula
Podpisanie umowy w sprawie zakupu specjalistycznej karmy dla pszczół
Podpisanie umowy w sprawie zakupu specjalistycznej karmy dla pszczół
Spotkanie w pasiece ZUT w Szczecinie
Spotkanie w pasiece ZUT w Szczecinie
Witamy i zapraszamy do słuchania
dr inż. Jerzy Samborski wiceprezes zarządu Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Szczecinie
Podpisanie umowy w sprawie dofinansowania zakupu specjalistycznej karmy dla pszczół
Wizyta w gospodarstwie Anny i Dariusza Kropopków specjalizujących sie w uprawie warzyw na Wyspie Puckiej
Akademia Działkowca - ogródek z ziołami w Radziszewie
Zajrzymy dzisiaj do pasieki, porozmawiamy o dofinansowaniu przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego zakupu karmy z dodatkami prebiotycznymi dla pszczelarzy. Sprawdzimy jak wyglądają uprawy warzyw. W Akademii Działkowca odwiedzimy ziołowy ogród w Radziszewie.
Audycja "Na Szczecińskiej Ziemi" sponsorowana jest przez Zachodniopomorską Izbę Rolniczą.
1234567