Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz

Sejm RP. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Sejm RP. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Jeśli to parlament wskaże kandydata na premiera, prezydent Andrzej Duda nie będzie zwlekał z powołaniem nowego rządu - zapowiedziała minister w Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka.
Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek ma wygłosić expose i poprosić posłów o wotum zaufania. Jeśli nie uzyska wymaganej, bezwzględnej większości głosów, wówczas - zgodnie z konstytucją - powołanie rządu przechodzi na Sejm. Minister Paprocka przyznała, że środa przed południem byłaby możliwym terminem ewentualnego powołania przez prezydenta nowego rządu.

- Pan prezydent podkreśla to od dobrych kilku tygodni, że na pewno nie będzie zwlekał - ani do tej pory wykonując wszystkie czynności konstytucyjne, ani na przyszłość na pewno nie będzie zwlekał. Natomiast mówiąc o drugim kroku - na razie pierwszy jeszcze się nie zakończył, więc poczekajmy na decyzję Sejmu co do pierwszego kroku, a potem wszystko w gestii parlamentu. - podkreśla Paprocka.

Senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna podkreślał, że w demokracji istotny jest sposób przekazania władzy.

- Wejścia nowych ekip do ministerstw. Jak to będzie wyglądało? Uważam, że to zawsze jakość demokracji potwierdza lub nie. Chciałabym, żeby wszystko było w porządku i exposé to tak naprawdę kończące kadencję premiera Morawieckiego i ten początek, czyli expose Donalda Tuska.

W tak zwanym drugim kroku konstytucyjnym Sejm wybiera premiera oraz proponowanych przez niego członków rządu bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Prezydent powołuje tak wybrany rząd i odbiera przysięgę od jego członków.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty