Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Fot. pixabay.com / cosmix (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / cosmix (CC0 domena publiczna)
Wyrok unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu korzystny dla frankowiczów. Sędziowie TSUE po raz kolejny stanął po stronie posiadaczy hipotecznych kredytów frankowych.
Trybunał odmówił bankom wynagrodzenia za korzystanie z kapitału oraz zwiększył prawo do odsetek za zwłokę dla kredytobiorców, podważających ważność umów kredytowych.

W czwartkowym wyroku uznał, że termin, od którego można domagać się od banku odsetek za opóźnienie w wypłacie wpłaconych mu środków w ramach unieważnionej umowy kredytu, biegnie od momentu podniesienia przez kredytobiorcę zarzutu nieważności umowy. Do tej pory zgodnie z wyrokiem polskiego Sądu Najwyższego, momentem tym było złożenie oświadczenia kredytobiorcy, który - pouczony przez sąd o skutkach wykonania swoich praw - potwierdzi, że chce te prawa wykonać i godzi się na upadek umowy. TSUE uznał, że nie potrzeba takiego sformalizowanego oświadczenia.

Dodatkowo TSUE wypowiedział się w kwestii obniżenia przez sąd kwot dochodzonych przez konsumenta od banku o równowartość odsetek, które bank otrzymałby, gdyby umowa pozostała w mocy. Trybunał przypomniał, że prawo unijne stoi na przeszkodzie żądaniu przez bank rekompensaty wykraczającej poza zwrot kapitału oraz ustawowych odsetek za zwłokę liczonych od dnia wezwania do zapłaty. Dopuszczenie możliwości żądania od konsumentów wynagrodzenia za korzystanie z kapitału Trybunał uznał za sprzeczne z prawem unijnym.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty