Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Fot. pixabay.com / cow5318 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / cow5318 (CC0 domena publiczna)
Francuski rząd rozwiązał prawicowy ruch, który zorganizował kilka dni temu antyislamską demonstrację. Protest był reakcją na śmierć nastolatka, który został zabity przez bandę młodych ludzi maghrebskiego pochodzenia.
Francuskie władze rozważają rozwiązanie dwóch innych organizacji.

Francuski rząd rozwiązał "Dywizję Martela” - skrajnie prawicowy ruch liczący około 30 członków. Dekret w tej sprawie podpisał prezydent Republiki Emmanuel Macron. „Ten ruch promuje nienawiść rasową, przemoc, między innymi wobec osób o imigranckich korzeniach i muzułmanów” - oświadczył rzecznik rządu Olivier Véran.

Francuskie władze ustaliły, że członkowie "Dywizji Martela" wzięli udział w demonstracji z antyislamskim hasłami w miejscowości Romans-sur-Isere, w środkowej Francji. Policja zatrzymała około 20 uczestników protestu, którzy byli uzbrojeni w metalowe pręty. "Te działania w sposób jasny zagrażają bezpieczeństwu publicznemu. To kwestia obrony bezpieczeństwa publicznego i państwa prawa” - podkreślił Olivier Véran.

Rząd twierdzi, że celem wyprawy była zemsta na osobach maghrebskiego pochodzenia zamieszanych w zabójstwo chłopaka w pobliskim Crepol, które - według świadków - miało podłoże rasistowskie. Sprawa ta wywołała protesty w wielu innych miastach. MSW stwierdziło, że dzięki stanowczej reakcji ze strony władz uniknięto - jak to ujęto - "scenariusza małej wojny domowej”.
Relacja Stefana Foltzera (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty