Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Oliwa z oliwek. Rodrigo Nuno Bragança da Cunha, pl.wikipedia.org
Oliwa z oliwek. Rodrigo Nuno Bragança da Cunha, pl.wikipedia.org
Policjanci z Włoch i Hiszpanii pod egidą Europolu rozbili gang fałszerzy oliwy. Zatrzymano 11 osób i przejęto 260 tysięcy litrów substancji sprzedawanej jako oliwa extra virgin.
Podrabianie oliwy extra virgin jest często spotykanym przestępstwem. Tym razem okazało się, że sprawcy procederu dolewali niższej jakości oliwy lampante, która nie powinna być przeznaczona do spożycia ze względu na nadmierną kwasowość.

W związku z rosnącą globalnie inflacją niektórzy producenci oliwy mieszają pozyskiwaną naturalnie poprzez wyciśnięcie soku ze świeżego owocu oliwę extra virgin z gorszymi odmianami. Takie mieszanki nadal na etykietce są opisywane jako oliwa extra virgin i sprzedawane po niższych cenach. "Ten proceder nie tylko jest groźny dla zdrowia, lecz także podważa zaufanie konsumenckie, co ma negatywne konsekwencje dla gospodarki" - napisano w komunikacie Europolu.

Skoordynowaną akcję włoskich i hiszpańskich funkcjonariuszy przeprowadzono w listopadzie. Koło Ciudad Real w Hiszpanii zatrzymano sześciu podejrzanych i 12 stalowych beczek, w których było łącznie 260 tysięcy litrów podrabianej oliwy. Przejęto również gotówkę - łącznie 91 tysięcy euro, a także dokumentację papierową i mailową. Z kolei na Sycylii i w Toskanii we Włoszech funkcjonariusze dotarli do trzech zakładów produkujących podejrzaną oliwę.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty