Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
autopromocja
Krzywda - Marek Stelar w Radiu Szczecin
Reklama
argum.eu

Fot. Marek Borawski / Kancelaria Prezydenta
Fot. Marek Borawski / Kancelaria Prezydenta
Wsparcie dla Ukrainy oraz odparcie ataku hybrydowego ze strony Rosji - były głównymi tematami rozmowy prezydentów Polski i Finlandii.
Andrzej Duda i Sauli Niinisto spotkali się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Towarzyszyły im pierwsze damy i ministrowie z obu krajów.

Przywódcy zapowiedzieli między innymi, że Polska i Finlandia będą współpracować przy zabezpieczaniu granic. Finlandia, podobnie jak wcześniej Polska, mierzy się obecnie z atakiem hybrydowym na swojej granicy z Rosją - rosyjskie władze koordynują przewóz migrantów na granicę fińską. Prezydent Andrzej Duda zaoferował Finlandii pełne wsparcie w tym zakresie.

Sauli Niinisto podkreślił, że doświadczenie Polski w tym zakresie jest cenne.

- Po pierwsze - całe to doświadczenie jest dla nas cenne, Polska mierzy się z tym już od dwóch lat. Jeśli chodzi o konkretne działania, które możemy wspólnie podjąć, to jest to poruszenie tej sprawy na poziomie Unii Europejskiej - bo przecież mówimy o granicach Unii - mówił Niinisto.

Prezydenci rozmawiali również o dalszym wspieraniu Ukrainy. Byli zgodni, że będzie ono kontynuowane aż do zwycięstwa Ukrainy, czyli do odzyskania przez Ukraińców wszystkich okupowanych terenów. Andrzej Duda wyraził również przekonanie, że to wsparcie dla Ukrainy będzie kontynuował przyszły polski rząd

Prezydent Finlandii zapowiedział tymczasem kolejne pakiety pomocowe dla Ukrainy:

- W tym tygodniu zatwierdziliśmy nasz dwudziesty pakiet pomocowy dla Ukrainy. Oznacza to, że przygotowywaliśmy kolejne pakiety niemalże co miesiąc. Nie mam żadnych podstaw, żeby sądzić, że nie będziemy kontynuowali tej drogi - mówił Prezydent Finlandii.

Saulii Niinisto w Warszawie będzie do wtorku. Zaplanowane miał również spotkania z marszałkami Sejmu i Senatu Szymonem Hołownią i Małgorzatą Kidawą-Błońską. Odwiedzi też Uniwersytet Warszawski.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty