Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
"To grozi potężną katastrofą humanitarną" - tak mówi wiceszef ONZ o wysadzeniu przez Rosję tamy w Nowej Kachowce na Ukrainie.
Woda ze zbiornika, który został zbombardowany zalewa kolejne miasta, w tym Chersoń. Trwa teraz ewakuacja kilkudziesięciu tysięcy osób.

Zastępca sekretarza generalnego ONZ do spraw humanitarnych Martin Graffiths mówił na sesji Narodów Zjednoczonych, że wysadzenie zapory grozi potężnymi konsekwencjami. "Zniszczenie elektrowni wodnej w Kachowce to jedna z najpoważniejszych szkód w infrastrukturze cywilnej od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Skalę tej katastrofy poznamy dopiero w nadchodzących dniach, ale już wiadomo, że dla tysięcy ludzi na południu Ukrainy, po obu stronach frontu, będzie to miało potężne konsekwencje" - mówił Martin Griffiths.

Wojną na Ukrainie zajmowała się ubiegłej nocy Rada Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku. Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych poinformowali, że nie mają 100-procentowej wiedzy, kto stoi za wysadzeniem tamy w powietrze, ale ich zdaniem, ukraiński sabotaż jest bardzo mało prawdopodobny.

Szef ONZ Antonio Guterres mówił wcześniej, że zniszczenie zbiornika jest jednym z najpoważniejszych incydentów od początku wojny na Ukrainie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty