Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. EC - Audiovisual Service / Mauro Bottaro
Fot. EC - Audiovisual Service / Mauro Bottaro
Trzech Europejczyków, których belgijskie władze pomogły zwolnić z irańskich więzień, jest już w Brukseli. Poinformowała o tym minister spraw zagranicznych Belgii Hadja Lahbib, która przywitała ich na lotnisku.
Zwolnienie było możliwe, bo belgijski rząd porozumiał się z władzami w Teheranie i doszło do wymiany więźniów. Bruksela przekazała Teheranowi irańskiego dyplomatę oskarżonego o terroryzm. Dzięki temu pod koniec maja irańskie więzienie opuścił także obywatel Belgii.

- Czujemy ulgę. Po raz pierwszy w historii naszego kraju udało się uwolnić osoby, które nie są naszymi obywatelami. Możemy sobie pogratulować rezultatu - podkreśliła Hadja Lahbib.

Trójka uwolnionych Europejczyków, która dziś wylądowała w Belgii - to dwóch Austriaków, jeden przetrzymywany w irańskim więzieniu od 2016 roku, drugi od 2019 roku oraz Duńczyk, który został aresztowany w listopadzie ubiegłego roku za udział w demonstracji w Teheranie przeciwko łamaniu praw człowieka.

Z kolei Belg, którego Iran zwolnił wcześniej, przebywał w więzieniu od lutego ubiegłego roku. Został oskarżony o szpiegostwo i skazany na 40 lat pozbawienia wolności. A irański dyplomata przekazany przez Brukselę Teheranowi, został skazany w 2021 roku na 20 lat więzienia za planowanie ataku terrorystycznego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty