Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / FF16 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / FF16 (CC0 domena publiczna)
Dobre wiadomości napływają z amerykańskiej gospodarki, co ma przełożenie na kondycję światowej ekonomii i międzynarodowe giełdy. Amerykańscy pracodawcy dodali w maju zaskakująco dużo, bo aż 339 tysięcy miejsc pracy, to znacznie powyżej oczekiwań.
Według aktualnych prognoz dobre dane z gospodarki spowodują, że pierwszy raz od wielu miesięcy Amerykański Bank Centralny na posiedzeniu w połowie czerwca nie podniesie stóp procentowych, co pokazuje na stabilizację sytuacji ekonomicznej i skuteczne chłodzenie inflacji.

Ostatni raport rządu odzwierciedla odporność rynku pracy po ponad roku szybkich podwyżek stóp procentowych. Wiele branż, od budownictwa, przez restauracje, po opiekę zdrowotną, wciąż dodaje nowe miejsca zatrudnienia, aby nadążyć za popytem konsumentów i przywrócić siłę roboczą do poziomu sprzed pandemii. Jednak w danych dotyczących zatrudnienia pojawiły się mieszane informacje, które pokazały również, że stopa bezrobocia wzrosła do 3,7 procent, z najniższego od pięciu lat poziomu 3,4 procent odnotowanego w kwietniu.

Rząd zestawia dane dotyczące bezrobocia, korzystając z innej ankiety niż ta, której użyto do obliczenia wzrostu zatrudnienia. Te dwie ankiety mogą czasem kolidować. Wzrost stopy bezrobocia częściowo odzwierciedlał wyższe zwolnienia, co sugeruje, że nie wszyscy, którzy stracili pracę w wyniku ostatnich cięć firm technologicznych, banków i firm medialnych, znaleźli nowe zatrudnienie.
Relacja Jana Pachlowskiego [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty