Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. EC - Audiovisual Service
Fot. EC - Audiovisual Service
Parlament Europejski chce pozbawienia Węgier przewodnictwa w Unii w drugiej połowie przyszłego roku.
Za rezolucją wzywającą do odwołania prezydencji było 442 europosłów, przeciwko 144, wstrzymało się 33. Deputowani zarzucają władzom w Budapeszcie łamanie zasad praworządnościowych i podstawowych praw.

Europosłowie zakwestionowali wiarygodność Węgier i możliwości sprawowania przewodnictwa, skoro - jak napisali - Węgry nie przestrzegają unijnych przepisów, wartości zapisanych w artykule drugim unijnego traktatu, ani zasady lojalnej współpracy.

„Parlament Europejski zwraca się do Rady o jak najszybsze znalezienie odpowiedniego rozwiązania” - brzmi fragment rezolucji.

Jej przyjęcie poprzedziła wczorajsza debata na temat sytuacji Węgier, w której dominowały podobne argumenty.

- Normalne demokratyczne procesy stoją pod znakiem zapytania, kiedy Węgry będą stały na czele Rady. Tak być nie może - powiedział niemiecki deputowany z grupy Zielonych Daniel Freund.

- To nie do pomyślenia, że ktoś, kto w młodości walczył o praworządność i demokrację, jest dziś złym przykładem w Unii. Musimy to potępić - to z kolei opinia portugalskiego europosła z grupy chadeków Paulo Rangela.

Deputowana PiS-u Jadwiga Wiśniewska zarzuciła krytykom Węgier ataki motywowane politycznie i podkreślała sprzeciw wobec łamania unijnych traktatów.

- Dyskusja o odebraniu Węgrom prezydencji jest niestosowna i nie będzie dobrze służyła Unii Europejskiej - dodała polska deputowana.

Terminy prezydencji ustalają przywódcy unijnych krajów i jakakolwiek zmiana wymaga ich zgody. Parlament Europejski w przyjętej rezolucji zagroził, że podejmie odpowiednie działania, jeśli żadne rozwiązanie nie zostanie znalezione. To groźba polityczna, choć niektórzy w Europarlamencie sugerują bojkot węgierskiego przewodnictwa, na przykład brak zaproszeń dla przedstawicieli rządu do udziału w debatach.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela01poniedziałek02wtorek03środa04czwartek05piątek06sobota07niedziela08poniedziałek09wtorek10środa11czwartek12piątek13sobota14niedziela15poniedziałek16wtorek17środa18czwartek19piątek20sobota21niedziela22poniedziałek23wtorek24środa25czwartek26piątek27sobota28niedziela29poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty