Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Jak poinformowały rosyjskie media niezależne, zatrzymany amerykański korespondent The Wall Street Jurnal Evan Gerszkowicz zbierał na Uralu materiały dotyczące najemników z "Grupy Wagnera". źródło: https://www.wsj.com
Jak poinformowały rosyjskie media niezależne, zatrzymany amerykański korespondent The Wall Street Jurnal Evan Gerszkowicz zbierał na Uralu materiały dotyczące najemników z "Grupy Wagnera". źródło: https://www.wsj.com
Rosyjska służba bezpieczeństwa zatrzymała amerykańskiego dziennikarza pod zarzutem szpiegostwa. Evan Gerszkowicz jest korespondentem The Wall Street Jurnal, akredytowanym przez rosyjski MSZ.
To pierwszy przypadek zatrzymania przez FSB zagranicznego korespondenta. Między innymi, aby uniknąć takich sytuacji i fałszywych oskarżeń, większość światowych redakcji, w tym Polskie Radio wycofało swoich korespondentów już w pierwszych tygodniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Kremlowski reżim w marcu 2022 roku wprowadził wojenną cenzurę. Za podawanie informacji niewygodnych dla reżimu grozi do 15 lat pozbawienia wolności. Większość światowych redakcji, obawiając się fałszywych oskarżeń i represji wycofała swoich dziennikarzy z Rosji. W trzecim tygodniu wojny, jako jedni z ostatnich zachodnich dziennikarzy Moskwę opuścili korespondenci Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej.

Jak poinformowały rosyjskie media niezależne, zatrzymany amerykański korespondent The Wall Street Jurnal Evan Gerszkowicz zbierał na Uralu materiały dotyczące najemników z "Grupy Wagnera".

Reżim zarzuca mu zbieranie materiałów szpiegowskich dla Stanów Zjednoczonych. Jego macierzysta redakcja zaprzeczyła temu i przekazała w specjalnym komunikacie, że ma do niego pełne zaufanie i solidaryzuje się z zatrzymanym.
Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04poniedziałek05wtorek06środa07czwartek08piątek09sobota10niedziela11poniedziałek12wtorek13środa14czwartek15piątek16sobota17niedziela18poniedziałek19wtorek20środa21czwartek22piątek23sobota24niedziela25poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty