Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.google.com/maps
Fot. www.google.com/maps
Sytuacja wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej nie poprawia się - ocenił szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.
Rafael Grossi złożył w środę wizytę okupowanym przez Rosjan obiekcie na południu Ukrainy. Zaapelował do Moskwy i Kijowa o współpracę w zabezpieczeniu największej tego typu elektrowni w Europie.

Rafael Grossi zaznaczył, że najważniejsze zadanie to uniknięcie katastrofy w elektrowni. Jak dodał, sytuacja się nie poprawia, a w całym regionie wzrasta aktywność militarna. Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej zaznaczył, że próbuje doprowadzić do kompromisu między Moskwą i Kijowem, w celu zabezpieczenia elektrowni.

Dotychczasowe, bezskuteczne negocjacje dotyczyły utworzenia szerszej strefy bezpieczeństwa wokół obiektu. To już druga wizyta Grossiego w okupowanej przez Rosję Elektrowni. Od września pracuje tam misja Agencji.

Rosjanie, po wkroczeniu na teren elektrowni w marcu zeszłego roku ustanowili tam m.in. swoje stanowiska ogniowe, czym stwarzają zagrożenie. W wyniku działań Rosjan elektrownia kilkukrotnie też była odcięta od linii energetycznych i musiała przejść na zasilanie z generatorów. Rosjanie przysłali do elektrowni przedstawicieli koncernu Rosatom, mimo to jej prace obsługują ukraińscy specjaliści.
Relacja Pawła Buszko (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04poniedziałek05wtorek06środa07czwartek08piątek09sobota10niedziela11poniedziałek12wtorek13środa14czwartek15piątek16sobota17niedziela18poniedziałek19wtorek20środa21czwartek22piątek23sobota24niedziela25poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty