Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Gmach Arsenału. Fot. www.wikipedia.org / Henryk Poddębski
Gmach Arsenału. Fot. www.wikipedia.org / Henryk Poddębski
Przewodniczący Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, harcmistrz Karol Siergiej powiedział, że wartości wyznawane przez harcerzy Szarych Szeregów są aktualne także we współczesnych czasach.
Harcmistrz zabrał głos w trakcie uroczystej zbiórki przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie w ramach obchodów 80. rocznicy Akcji pod Arsenałem. Podkreślił, że członkowie Szarych Szeregów sprzeciwiali się niemieckiemu okupantowi i swoją postawą doprowadzili do udanej akcji odbicia swego kolegi z rąk gestapo, mimo iż wielu uważało akcję za niemożliwą do przeprowadzenia. Przyświecały im takie wartości, jak przyjaźń i braterstwo.

Przewodniczący ZHR dodał, że te same wartości są nadal aktualne i tak samo są pielęgnowane w szeregach współczesnych organizacji harcerskich, co pozwala spotykać się właśnie w takich momentach, jak dzisiejsza, 80. rocznica Akcji pod Arsenałem.

Elementem obchodów rocznicy Akcji pod Arsenałem jest od wielu lat Rajd Arsenał.

Drużyny harcerskie, które noszą imię Szarych Szeregów, spotykają się w Warszawie, żeby uczcić pamięć swoich poprzedników. Współorganizatorka tegorocznego 52. Rajdu Arsenał, harcmistrzyni Martyna Kowacka ze Związku Harcerstwa Polskiego powiedziała, że rajd to dobry moment, aby przekazać druhom myśl przewodnią wydarzenia.

Naczelniczka powiedziała, że harcerze powinni pamiętać o przeszłości - czasem trudnej i bolesnej - ale jednocześnie czerpać z tej historii siłę do działania i do pozytywnego wpływania na przyszłość.

26 marca 1943 roku członkowie grup szturmowych Szarych Szeregów w okolicach Arsenału w Warszawie przeprowadzili akcję odbicia z rąk gestapo Janka Bytnara "Rudego". Akcja u zbiegu ulic Długiej i Bielańskiej przeszła do historii jako Akcja pod Arsenałem.
Przewodniczący Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, harcmistrz Karol Siergiej że członkowie Szarych Szeregów sprzeciwiali się niemieckiemu okupantowi i swoją postawą doprowadzili do udanej akcji odbicia swego kolegi z rąk gestapo, mimo iż wielu uważało akcję za niemożliwą do przeprowadzenia. Przyświecały im takie wartości, jak przyjaźń i braterstwo.
Harcmistrzyni Martyna Kowacka ze Związku Harcerstwa Polskiego powiedziała, że rajd to dobry moment, aby przekazać druhom myśl przewodnią wydarzenia. Naczelniczka powiedziała, że harcerze powinni pamiętać o przeszłości - czasem trudnej i bolesnej - ale jednocześnie czerpać z tej historii siłę do działania i do pozytywnego wpływania na przyszłość.
Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04poniedziałek05wtorek06środa07czwartek08piątek09sobota10niedziela11poniedziałek12wtorek13środa14czwartek15piątek16sobota17niedziela18poniedziałek19wtorek20środa21czwartek22piątek23sobota24niedziela25poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty