Litewskie media zaznaczają, że osób, które w ten sposób stały się obywatelami kraju jest ponad 800 i to tylko ich będą dotyczyć nowe przepisy. Część opozycji oraz środowiska prawne krytykują nowelizację, gdyż ich zdaniem jest ona niezgodna z Konstytucją i prawem międzynarodowym.
Decyzja litewskich posłów związana jest ze sprawą łyżwiarzy figurowych Margarity Drobiazko i Povilasa Vanagasa. W sierpniu ubiegłego roku litewska para wzięła udział w Soczi w show zorganizowanym przez rosyjską łyżwiarkę figurową Tatianę Nawkę, żonę rzecznika prasowego Władimira Putina, Dmitrija Pieskowa. Ich wyjazd do Rosji spotkał się z krytyką ze strony władz Litwy. Prezydent Gitanas Nauseda skreślił ich z listy odznaczonych Orderem Wielkiego Księcia Litewskiego Giedymina.
Z kolei przewodnicząca Sejmu Viktorija Czmilyte-Nielsen oznajmiła, że występ na imprezie "zorganizowanej przez małżonkę tuby Kremla w Soczi przekreśla ich osiągnięcia".
Margarita Drobiazko otrzymała litewskie obywatelstwo w 1993 roku. W jej przypadku nowe przepisy zadziałają dopiero wtedy, gdy zdecyduje się podjąć podobne działania w przyszłości, gdyż prawo nie działa wstecz.
Drobiazko i Vanagas zdobyli pierwsze w historii medale dla Litwy w łyżwiarstwie figurowym. Uczestniczyli w sumie w pięciu igrzyskach olimpijskich.