Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Polska apeluje w Brukseli o nałożenie na Białoruś takich samych sankcji, jak na Rosję.
Nieoficjalnie wiadomo już jednak, że na trwającym posiedzeniu Rady Europejskiej nie dojdzie do porozumienia w tej sprawie. W belgijskiej stolicy trwa spotkanie unijnych przywódców poświęcone m.in. wojnie na Ukrainie oraz możliwych kolejnych restrykcji wobec reżimów w Moskwie i Mińsku.

Polska, obok innych krajów naszego regionu, domaga się, by sankcje wobec Rosji i Białorusi zostały zrównane. Część państw członkowskich jest jednak zdania, że nie powinno się ograniczać importu nawozów z Białorusi. Na takie wyłączenie Polska nie chce się zgodzić, dlatego sprawa ta utknęła w miejscu. Rozmowy będą jednak kontynuowane powiedział w Brukseli minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk.

- Uważamy, że sytuacja, w której jest możliwe obchodzenie sankcji w wielu elementach czy to eksportu samochodów, czy to handlu elektroniką, czy dronami, czy handlu meblami, poprzez to, że te sankcje pozostają niespójne, nie może być tolerowane - powiedział Szynkowski vel Sęk.

Z przywódcami unijnymi zdalnie połączył się w czasie szczytu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W czasie przemówienia miał podziękować Polsce za wsparcie, jakie nasz kraj przekazuje Ukraińcom, w tym za przekazanie Ukrainie myśliwców MiG 29. Wołodymyr Zełenski miał też zaapelować do pozostałych unijnych przywódców, by zdecydowali się na podobny krok z Brukseli.
Relacja Karola Surówki (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty