Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Sejmowe komisje rekomendują wprowadzenie poprawek do projektu ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej. W czwartek odbyło się pierwsze czytanie tych rządowych przepisów. Regulują one zasady działalności lombardowej i zawierania umów konsumenckiej pożyczki lombardowej.
Wiceminister finansów Piotr Patkowski mówił, że projekt określa również, co się dzieje z przedmiotem zastawu lombardowego w sytuacji, gdy kwota pożyczki nie została spłacona. W takim przypadku przedmiot musi być poddany sprzedaży aukcyjnej. Dzięki temu przedsiębiorca odzyskuje swoją wierzytelność, ale nie będzie odbywać się to w postaci przeniesienia przedmiotu wartości, lecz uzyskania odpowiedniej sumy pieniężnej. W sytuacji, gdy przekroczy ona wartość pożyczki lombardowej, to różnica będzie zwracana do konsumenta. Piotr Patkowski wyjaśnił, że zapisy te mają zapobiegać wyzyskowi konsumenta.

Projekt określa też listę obowiązków informacyjnych, które będzie musiał spełniać właściciel lombardu. Chodzi o to, aby konsument przed zawarciem umowy był należycie poinformowany o przedmiocie umowy, sposobie jej wykonywania oraz wszystkich kosztach odsetkowych i pozaodsetkowych.

Przewiduje, że odsetki maksymalne będą wyznaczane zgodnie z zasadami kodeksu cywilnego. Jednocześnie projekt zakłada, że koszty pozaodsetkowe nie będą mogły przekroczyć 45 proc. kwoty zobowiązania.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty