Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Czołgi Leopard. Fot. Artur Zakrzewski [MON/Archiwum]
Czołgi Leopard. Fot. Artur Zakrzewski [MON/Archiwum]
Federalna Rada Bezpieczeństwa przy rządzie Olafa Scholza dała zielone światło na przekazanie Kijowowi 178 czołgów Leopard 1 - poinformował tygodnik "Der Spiegel".
Pierwsze wozy bojowe Leopard mają trafić na Ukrainę latem, większość z nich zostanie wysłana w przyszłym roku.

Rząd federalny wydał zgodę na przekazanie władzom w Kijowie starszych czołgów Leopard 1 w zeszłym tygodniu. Nie było jednak jeszcze wiadomo, ile takich pojazdów trafi na Ukrainę, co zachęciło media do snucia spekulacji. Zakładano, że Berlin wyśle 88 wozów z zasobów koncernu zbrojeniowego Rheinmetall.

Teraz się okazuje, że firma Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft jest w stanie dostarczyć 90 dodatkowych Leopardów 1. Większość z nich musi jednak zostać doprowadzona do sprawności i trafi na Ukrainę dopiero w 2024 roku. Oba koncerny zastrzegają, że niektóre mogą też zostać wykorzystane w celu produkcji części zapasowych i ostatecznie liczba wysłanych czołgów może być mniejsza.

Według ekspertów, istotnym problemem w przypadku Leopardów 1 pozostaje zaopatrzenie w amunicję. Próby jej pozyskania z innych krajów kończyły się w przeszłości często niepowodzeniem. Niektóre modele zostały jednak już zmodernizowane i wyposażone w komputery balistyczne, zapożyczone z Leopardów 2. Te wozy mogą trafić na Ukrainę latem bieżącego roku.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty