Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Malmo - Szwecja. źródło: https://pixabay.com/pl/205521/susisorglos089/CC0 - domena publiczna
Malmo - Szwecja. źródło: https://pixabay.com/pl/205521/susisorglos089/CC0 - domena publiczna
Szwecja zapowiada zaostrzenie kar za wspieranie terroryzmu. Nowe prawo to realizacja porozumienia z Turcją, które ma zapewnić Szwedom poparcie Ankary dla ich członkostwa w NATO.
Zgodnie z zapowiedziami rządu w Sztokholmie nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od czerwca. Po zmianie karane będzie członkostwo w organizacjach terrorystycznych oraz wspieranie i promowanie takich grup. Do więzienia będzie można trafić na przykład za wspieranie finansowe ugrupowań terrorystycznych.

Projekt ustawy przewiduje, że za tego typu przestępstwo będzie groziła kara do dwóch lat pozbawienia wolności, a w przypadku poważnych przestępstw - od dwóch do ośmiu lat.

Szwedzki rząd przyznaje, że regulacje dotyczące terroryzmu zostaną znacznie zaostrzone. Do tej pory w Szwecji karane były jedynie akty terrorystyczne, a nie członkostwo w grupach uznawanych za terrorystyczne. Szwedzi uznawali bowiem, że zakaz taki byłby niezgodny z konstytucyjnym prawem do wolności zrzeszania się obywateli.

Władze tłumaczą, że przyjęcie ustawy jest konieczne ze względu na wzrost zagrożenia terrorystycznego w kraju. Przywołują także zamach z 2017 roku, kiedy to terrorysty wjechał w tłum w centrum Sztokholmu, zabijając pięć osób.

Zaproponowane przez rząd zamiany w prawie mają związek z procesem akcesji Szwecji do NATO. Pod koniec ubiegłego roku Turcja ponownie sprzeciwiła się przyłączeniu tego kraju do NATO. Władze w Ankarze zarzucają Sztokholmowi wspieranie organizacji kurdyjskich, które Turcja uznaje za ugrupowania terrorystyczne.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty