Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Prezydent Andrzej Duda. źródło: prezydent.pl.
Prezydent Andrzej Duda. źródło: prezydent.pl.
Prezydent Andrzej Duda w rozmowie telefonicznej pogratulował Petrowi Pavlowi zwycięstwa w wyborach na prezydenta Republiki Czeskiej. Zaprosił go również do złożenia wizyty w Polsce.
Prezydent-elekt, generał w stanie spoczynku Petr Pavel podczas jednej z debat w kampanii wyborczej zapowiedział, że Polska będzie drugim po Słowacji państwem, które odwiedzi.
Zwycięstwa pogratulował mu również premier Mateusz Morawiecki. Premier napisał na Twitterze, że partnerstwo polsko-czeskie jest gwarantem bezpieczeństwa naszego regionu, a współpracując, oba państwa mogą wiele osiągnąć.

Dziś zakończyła się druga tura wyborów prezydenckich w Czechach. Oficjalne wyniki zatwierdzi w najbliższych dniach Państwowa Komisja Wyborcza. Emerytowany generał, były szef komitetu wojskowego NATO Petr Pavel, pokonał byłego premiera Andreja Babiša.

Frekwencja w drugiej turze przekroczyła 70 procent. Petr Pavel obejmie mandat, a wraz z nim obowiązki prezydenta, w marcu, składając ślubowanie przed członkami obu izb parlamentu.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty