Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Oddziały polskie - czołgi Leopard. Fot. Artur Zakrzewski [MON]/Archiwum
Oddziały polskie - czołgi Leopard. Fot. Artur Zakrzewski [MON]/Archiwum
Niemcy przekażą Ukrainie 14 czołgów bojowych typu Leopard 2A6 z zapasów Bundeswehry - poinformował rzecznik rządu federalnego.
Dodał, że kanclerz Olaf Scholz udzieli także innym krajom pozwolenia na dalszy eksport tych wozów.

Niemieckie media zauważają, że naciski Warszawy na Berlin, która od tygodni dąży do utworzenia międzynarodowej koalicji w sprawie dostarczenia Ukrainie Leopardów, przyniosła wymierne efekty. Już wcześniej agencje prasowe poinformowały, że kanclerz Olaf Scholz ogłosi w środę po południu swoją decyzję.

Naciski na SPD nasiliły się również ze strony ukraińskich dyplomatów.

- Uważam, że zainicjowana przez Polskę koalicja państw w tej sprawie powstaje właśnie na naszych oczach. Niemcy musiały w końcu podjąć decyzję - powiedział Ołeksij Makiejew, w rozmowie z ARD ambasador Ukrainy w Niemczech.

Rzecznik rządu federalnego Steffen Hebestreit poinformował, iż Niemcy przekażą Kijowowi 14 Leopardów z własnych zasobów i wydadzą także zezwolenia krajom sojuszniczym na ich dalszy eksport. Do tej pory Olaf Scholz twierdził, że uzależnia swoją decyzję od działań Stanów Zjednoczonych. We wtorek amerykański dziennik "Wall Street Journal" poinformował, że Biały Dom jest bliski decyzji o wysłaniu na Ukrainę czołgów bojowych typu Abrams.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty