Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Kontrakty na dostawy szczepionek przeciw Covid-19 do Unii Europejskiej powinny być zawieszone, bo są duże nadwyżki preparatów zalegające w magazynach - mówił w Brukseli minister zdrowia Adam Niedzielski po unijnej naradzie.
Zdaniem Niedzielskiego, kontynuowanie kontraktów jest nielogiczne i coraz więcej krajów podziela stanowisko Polski.

- Nie powinny być realizowane żadne dostawy w ramach tych kontraktów, dopóki nie dojdzie do renegocjacji umowy, czyli zmiany warunków, o którą my jako Polska od dawna apelujemy. Postulujemy, żeby wydłużyć okres obowiązywania kontraktów po to, żeby to, co ma być dostarczone, było rozłożone na dłuższy czas, po to żebyśmy otrzymywali te szczepionki w ramach zapotrzebowania - powiedział minister zdrowia.

Adam Niedzielski podkreślił że nie mogą być dostarczane kolejne transze szczepionek niezależnie od sytuacji epidemicznej, która w każdym państwie jest różna. - Większość krajów dojrzała do stanowiska, które my prezentowaliśmy poł roku temu - dodał.

Minister zdrowia zwrócił uwagę, że nadwyżki szczepionek, które są w magazynach, wystarczą na najbliższy czas. Poinformował też, że pod presją unijnych stolic Komisja Europejska zapowiedziała zwołanie nadzwyczajnego spotkania w tej sprawie z przedstawicielami państw członkowskich.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty