Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
argum.eu

Flaga Chorwacji. Fot. pixabay.com / Websi
Flaga Chorwacji. Fot. pixabay.com / Websi
Chorwacja od stycznia będzie w strefie Schengen, gdzie nie obowiązują kontrole na granicach wewnętrznych. Jednak Bułgaria i Rumunia muszą jeszcze poczekać, bo ministrowie spraw wewnętrznych unijnych krajów na spotkaniu w Brukseli nie zgodzili się na ich przyjęcie. Zielone światło zapalili jedynie dla Chorwacji.
Po raz pierwszy od ponad dekady strefa Schengen zostanie rozszerzona. Duże gratulacje dla Chorwacji - mówił Vit Rakuszan, minister spraw wewnętrznych Czech, kierujących teraz pracami Unii.

Chorwacja od stycznia będzie nie tylko w strefie Schengen, ale też przyjmie wspólną walutę - euro co zapewne pomogło Chorwacji uzyskać zgodę unijnych krajów. Dodatkowo to mały kraj, bez większych problemów i chętnie odwiedzany przez turystów. To nie są jednak oficjalne warunki członkostwa w strefie Schengen.

Wszystkie wymogi tego członkostwa spełniły Rumunia i Bułgaria, które od 11 lat pukają do strefy Schengen, a obywatele tych krajów nadal nie mogą się cieszyć podróżami przy podniesionych szlabanach granicznych. Zasługujecie na to by być w strefie Schengen, by mieć dostęp do swobodnego podróżowania. Jestem rozczarowana brakiem zgody. Nie ma jedności w Unii, to mnie smuci - powiedziała komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson.

Wejściu Rumunii i Bułgarii do strefy Schengen sprzeciwiły się Austria i Holandia, które mówią, że nie mają zaufania do organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości tych państw. Władze w Bukareszcie i Sofii z kolei mówią o powodach politycznych i obawach Austrii i Holandii związanych ze zwiększoną migracją z Bałkanów.

Teraz sprawą rozszerzenia strefy Schengen zajmie się Szwecja, która od stycznia przez pół roku będzie kierować pracami Unii Europejskiej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty