Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Już prawie milion osób zachorowało na grypę lub infekcje grypodobne w obecnym sezonie epidemicznym.
Ponad 3 tysiące 350 osób zostało skierowanych do szpitala. Dotychczas sezonową szczepionkę przeciwko grypie przyjęło niecałe 650 tysięcy osób w Polsce.

W Senacie zorganizowano debatę dotyczącą sytuacji w związku ze zwiększoną liczbą podejrzeń i zachorowań na grypę oraz małą liczbą osób zaszczepionych.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił, że przeciwko grypie bezpłatnie mogą zaszczepić się kobiety w ciąży oraz osoby w wieku powyżej 75. roku życia, a do 50 procent refundacji uprawione są dzieci od 6. miesiąca do 18. roku życia, osoby w wieku 18-65 lat z grup ryzyka ciężkiego przebiegu grypy oraz osoby w wieku od 65. do 75. roku życia. Reszta pacjentów musi zapłacić za szczepionkę 100 procent ceny.

Kwalifikacja do szczepienia i podanie szczepionki objęte są koszykiem świadczeń gwarantowanych. Szczepionkę przeciwko grypie można przyjąć w placówkach medycznych i aptekach, jednak aby zaszczepić się w aptece pacjent musi iść najpierw do lekarza POZ po receptę na szczepionkę.

W ostatnim czasie wprowadzono ułatwienia dotyczące szczepień przeciwko grypie: zaszczepić się można w aptece, a kwalifikacji do szczepienia osoby dorosłej może dokonać także pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny oraz farmaceuta. Badanie kwalifikacyjne przed szczepieniem osoby niepełnoletniej może wykonać tylko lekarz.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że planowane są kolejne ułatwienia, takie jak między innymi wystawianie e-recepty na szczepionkę, tak jak to było w przypadku covidu, kiedy wszyscy Polacy otrzymali e-receptę zdalnie. Wyłączone z tego byłyby recepty lekarskie na szczepienia refundowane i bezpłatne. Chodzi o możliwość wykonania szczepienia przeciwko grypie w aptece bez recepty lekarskiej.

Sezonowe szczepionki przeciwko grypie są dostępne w Polsce już od sierpnia. Eksperci alarmowali, że obserwowany jest drastyczny spadek zainteresowania szczepieniami przeciwko grypie.
Relacja Barbary Góry [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty