Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Kreml. Fot. pixabay.com / 3dman_eu (CC0 domena publiczna)
Kreml. Fot. pixabay.com / 3dman_eu (CC0 domena publiczna)
Kremlowski reżim próbował wysłać na wojnę z Ukrainą syna Aleksandra Litwinienki - poinformował o tym sam zainteresowany Anatolij Litwinienko.
Rosyjskie media niezależne przypomniały, że były oficer KGB Aleksander Litwinienko w 2000 r. uciekł z Rosji, a sześć lat później został otruty radioaktywnym polonem. W 2021 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka potwierdził ustalenia brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości i uznał, że to rosyjskie służby zamordowały byłego oficera KGB.

Syn Aleksandra Litwinienki napisał w internecie, że do mieszkania jego rodziny w Moskwie, w którym on nie przebywa od 20 lat przyszli oficerowie rosyjskiej armii, aby wręczyć mu bilet do wojska. „Ich celem było wysłanie mnie na wojnę” - napisał Anatolij Litwinienko. Stwierdził też, że jego stosunek do państwa rosyjskiego jest taki, iż jego nazwisko na pewno będzie figurowało na pierwszym miejscu list osób, które Moskwa będzie chciała wysłać na Ukrainę jako armatnie mięso.

Ojciec Anatolija obarczał Władimira Putina odpowiedzialnością za zamachy bombowe w rosyjskich miastach, które miały być pretekstem do wszczęcia wojny w Czeczenii. Aleksander Litwinienko zarzucał też Putinowi korupcję i utrzymywanie oddziałów zabójców, którzy działali na całym świecie.
Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty