Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Plac św. Piotra w Rzymie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Plac św. Piotra w Rzymie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Na Placu świętego Piotra w Watykanie odsłonięto szopkę i zapalono światła na choince. W tym roku drzewko podarował włoski region Abruzja, a szopkę - region Friuli Wenecja Julijska.
Również palestyńskie Betlejem rozpoczęło przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Wieczorem w centralnym punkcie miasta, czyli na Placu Żłóbka, uroczyście zapalono lampki na ogromnej choince.

Uroczystość inauguracji, którą ze względu na niepogodę przeniesiono do Auli Pawła VI, poprowadził przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego kardynał Fernando Vérgez Alzaga. Fundatorów choinki i artystów, którzy pracowali nad szopką przyjął wcześniej papież Franciszek. Powiedział: "Drzewko swoim światłem przypomina o Jezusie, który przychodzi, by oświetlić naszą ciemność, naszą egzystencję często zamkniętą w cieniu grzechu, strachu, bólu". Dodał, że tak, jak drzewa, tak i ludzie potrzebują korzeni, aby rosnąć, dojrzewać i opierać się wiatrom.

Szopkę zbudowało jedenastu artystów. Osiemnaście postaci z niemalowanego, surowego drewna cedrowego ustawiono w grocie z drewna modrzewiowego. Żadnego drzewa nie ścięto specjalnie dla pozyskania materiału na szopkę - wykorzystano produkty uboczne. Kołyskę Dzieciątka Jezus wyrzeźbiono z korzeni drzewa powalonego przez wichurę w 2018 roku.

Szopka pozostanie na głównym placu Watykanu do Święta Objawienia Pańskiego, czyli do 6 stycznia 2023 roku.
Relacja Urszuli Rzepczak (Polsat News).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty