Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. © European Union 2020 - Source: EP
Fot. © European Union 2020 - Source: EP
Unijne kraje ostatecznie zatwierdziły pułap cenowy na rosyjską ropę, który ma wynieść 60 dolarów za baryłkę.
Dziś zostały sfinalizowane niezbędne procedury. Limity są wprowadzane wspólnie przez Unię Europejską i kraje grupy G7. Mają znacząco zmniejszyć zyski Rosji ze sprzedaży ropy.

- To jeszcze bardziej uderzy w dochody Rosji i ograniczy jej zdolności do prowadzenia wojny na Ukrainie - skomentowała przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.

Polska była ostatnim krajem, który wczoraj zgodził się na maksymalną cenę rosyjskiej ropy, a decyzję uzależniała od spełnienia trzech warunków. Po pierwsze Polska wymusiła na Komisji rozpoczęcie negocjacji w sprawie 9. pakietu sankcji wobec Rosji. Pierwsze konsultacje już jutro. Po drugie Warszawa zabiegała o jak najniższy pułap cenowy. Początkowo proponowano 70 dolarów za baryłkę, ostatecznie ustalono że będzie to 60 dolarów.

- Cena niższa o ponad 14 procent od tej szacowanej ceny rosyjskiej ropy wczoraj - podkreślił ambasador Polski przy Unii, Andrzej Sadoś. Drugi warunek to przejrzysty i dynamiczny mechanizm dostosowania pułapów do wahań rynkowych.

- To jest co najmniej 5 procent poniżej ceny rynkowej - dodał ambasador Andrzej Sadoś.

Zastrzegł, że punktem odniesienia są cen podawane w statystykach International Energy Agency, która jest uznaną światową organizacją zajmująca się badaniem cen rynkowych, które różnią się w zależności od miejsca sprzedawania, bo wliczany jest także transport.

Wprowadzona maksymalna cena rosyjskiej ropy oznacza dostosowanie przez Unię sankcji. Bowiem od poniedziałku zacznie obowiązywać embargo na import rosyjskiej ropy drogą morską do Wspólnoty. W ramach światowego limitu cenowego europejscy operatorzy będą mogli transportować rosyjską ropę do krajów spoza Unii i oferować ubezpieczenia tankowcom przewożącym surowiec pod warunkiem, że został on kupiony poniżej ustalonego pułapu.

Komisja Europejska podkreśla, że limity na rosyjską ropę pozwolą utrzymać stabilne ceny na światowych rynkach co będzie z korzyścią dla krajów rozwijających się.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty