Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Dziś po południu unijne kraje ostatecznie zatwierdzą w procedurze pisemnej pułap cen na rosyjską ropę w wysokości 60 dolarów za baryłkę.
Ostatnim krajem, który dał zielone światło, była wczoraj Polska, przewodząca państwom opowiadającym się za jak najniższym limitem. Warszawa uzależniała zgodę od spełnienia kilku warunków. Pułapy zostały uzgodnione w porozumienie z grupą G7. Wspólne ustalenia potwierdziła wczoraj wieczorem przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

„Po pierwsze wzmacnia to efekt unijnych sankcji, po drugie ograniczy dochody Rosji i wreszcie ustabilizuje globalne rynki energii, ponieważ zagwarantuje dostęp do ropy krajom rozwijającym się” - powiedziała szefowa Komisji. Polska, wspierana przez Litwę i Estonię, zwlekała z akceptacją ustaleń, bo chciała mieć gwarancje, że Rosja nie wykorzysta limitów cenowych, by czerpać jeszcze większe zyski.

Tym bardziej, że początkowa propozycja pułapu wynosiła 70 dolarów, czyli więcej, niż cena rynkowa. Polska zażądała też przejrzystego mechanizmu, który będzie dostosowywał pułap cenowy na ropę od wahań rynkowych, obniżając go o 5 procent lub więcej. Warszawa chce też uczestniczyć w konsultacjach z grupą G7 dotyczących cen rosyjskiej ropy.

Ostatni warunek to przyspieszenie prac nad 9 pakietem sankcji wobec Rosji. Polska wymusiła na Komisji Europejskiej rozpoczęcie konsultacjami z krajami. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka jako pierwsza informowała przed kilkoma dniami, że odbędą się one jutro.
Relacja Beaty Płomeckiej [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty