Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
W tym tygodniu Komisja Europejska ma przedstawić projekt przepisów dotyczący konfiskaty majątków osób, które naruszają unijne sankcje.
W poniedziałek kraje członkowskie zdecydowały, że łamanie restrykcji będzie dodane do listy unijnego wykazu przestępstw. To ma kluczowe znaczenie zwłaszcza teraz, kiedy Unia nakłada restrykcje na Rosję za agresję na Ukrainę.

Unijne kraje przyjęły do tej pory osiem pakietów sankcyjnych wymierzonych w rosyjską gospodarkę, by utrudnić Kremlowi prowadzenie wojny na Ukrainie. Dodanie działań łamiących restrykcje do listy europrzestępstw ma zapewnić, że wdrażanie sankcji będzie skuteczne i jednakowe w całej Unii, bo obecnie sytuacja różni się w zależności od kraju, jeśli chodzi o definiowanie naruszenia sankcji i wymierzone kary.

Polska od marca apeluje, by konfiskować wszystkie zamrożone w ramach unijnych sankcje majątki rosyjskich oligarchów i przekazać pieniądze Ukrainie. "Jest źródło, które po prostu powinno być wykorzystywane. Konieczna jest w tej chwili decyzja polityczna, aby to zrobić" - mówił wczoraj w Brukseli wiceszef ministerstwa spraw zagranicznych Paweł Jabłoński po posiedzeniu unijnych ministrów odpowiedzialnych za pomoc rozwojową, którzy zdecydowali się wpisać łamanie sankcji do europejskiego wykazu przestępstw.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty