Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / Alexas_Fotos (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Alexas_Fotos (CC0 domena publiczna)
W następnym roku żywność nadal będzie zwolniona z podatku VAT - zadeklarował wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Henryk Kowalczyk przypomniał, że utrzymanie obniżki cen artykułów spożywczych będzie zgodne z wytycznymi Komisji Europejskiej.
- Komisja Europejska wydała rozporządzenie dotyczące likwidacji ulg VAT-owskich na różne produkty, na przykład paliwa i nawozy. Na szczęście dla konsumentów możemy utrzymać zerowy VAT na żywność i on oczywiście będzie utrzymany - zapowiedział minister.

Zerowy VAT dotyczy artykułów spożywczych obciążonych wcześniej pięcioprocentowym podatkiem. Ta stawka obejmowała najbardziej powszechne produkty: mięso, warzywa, owoce, zboża i mleko dla dzieci. Po wprowadzeniu tarczy antyinflacyjnej zostały obniżone stawki VAT na paliwa silnikowe - do 8 procent, energię elektryczną i ciepło - do 5 procent, żywność i nawozy sztuczne - do zera. Tarcza w tej formie obowiązuje do końca roku.

Komisja Europejska nie zgadza się na dłuższe stosowanie zerowej stawki VAT na gaz ziemny i nawozy sztuczne oraz obniżonej stawki na paliwa silnikowe.
Henryk Kowalczyk przypomniał, że utrzymanie obniżki cen artykułów spożywczych będzie zgodne z wytycznymi Komisji Europejskiej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty