Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Do Warszawy dotrzeć ma w piątek pomostowy łącznik, który będzie odciążać wadliwy element Stadionu Narodowego.
Stalowy bajpas wykonano na zamówienie zarządcy obiektu, spółki PL 2012 Plus. Jego produkcję i transport organizuje firma z Włoch, która wcześniej konstruowała dach stołecznego stadionu.

Jak podkreśliła rzeczniczka spółki zarządzającej Narodowym, PL 2012 Plus Małgorzata Bajer, w najbliższych dniach rozpocznie się też montaż nowej części przy stadionowej iglicy. - Bajpas to konstrukcja ważąca około sześciu ton, którą będziemy montować na wysokości 45 metrów - licząc od poziomu płyty boiska. To skomplikowana operacja - największy element bajpasu waży półtorej tony. Mamy nadzieję, że uda się nam szybko wszystko zamontować, aby zabezpieczyć i odciążyć ten wadliwy element. Według ekspertów, którzy z nami współpracują, może to potrwać od jednego do maksymalnie trzech tygodni - oszacowała Bajer.

Poza zamówieniem nowej części, władze spółki prowadzą monitoring łącznika lin, na którym stwierdzono rysę wymuszającą instalację bajpasa. - Przeprowadziliśmy badania nieniszczące, które miały nam wskazać dynamikę zmian tej wady. Zdiagnozowana usterka w okresie badania się nie powiększyła. Po wykonaniu tych badań zainstalowaliśmy nowe urządzenie monitorujące i w dalszym ciągu prowadzimy obserwację tego miejsca - podkreśliła rzeczniczka.

Z uwagi na rekomendację konstruktorów i ekspertów zarządca Stadionu Narodowego zdecydował na początku listopada o wstrzymaniu działalności obiektu i wyłączeniu możliwości przebywania na nim. Dotyczy to zarówno wydarzeń sportowych i kulturalnych, jak i konferencji, aktywności w pomieszczeniach biurowych oraz wycieczek po obiekcie. Uniemożliwiło to rozegranie na Narodowym meczu towarzyskiego Polska-Chile, zaplanowanego na 16 listopada.

Wstępnie spółka PL 2012 Plus ogłosiła, że Stadion Narodowy będzie wyłączony z użytkowania przez dwa tygodnie. Obecnie nie informuje o nowej prognozowanej dacie przywrócenia obiektu do użytkowania.
Jak podkreśliła rzeczniczka spółki zarządzającej Narodowym, PL 2012 Plus Małgorzata Bajer, w najbliższych dniach rozpocznie się też montaż nowej części przy stadionowej iglicy.
Poza zamówieniem nowej części, władze spółki prowadzą monitoring łącznika lin, na którym stwierdzono rysę wymuszającą instalację bajpasa.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty