Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Premier Mateusz Morawiecki mówił o "wspólnym mianowniku" Grupy Wyszehradzkiej w spojrzeniu na rosyjską agresję na Ukrainę. źródło: https://twitter.com/PremierRP
Premier Mateusz Morawiecki mówił o "wspólnym mianowniku" Grupy Wyszehradzkiej w spojrzeniu na rosyjską agresję na Ukrainę. źródło: https://twitter.com/PremierRP
Rosja nie może zagrażać Europie, a Ukraina musi być suwerenna i integralna terytorialnie - mówili premierzy Grupy Wyszehradzkiej po spotkaniu w Koszycach.
Podczas pierwszego od marca szczytu V4 szefowie rządów Polski, Czech, Węgier i Słowacji podkreślali, że w zasadniczych sprawach ich stanowisko jest spójne.

Premier Mateusz Morawiecki mówił o "wspólnym mianowniku" Grupy Wyszehradzkiej w spojrzeniu na rosyjską agresję na Ukrainę.

- Ta wojna powinna się jak najszybciej skończyć, Rosja jest zagrożeniem dla Europy. A to, co dzieje się na Ukrainie, jest niedopuszczalne, Ukraina musi utrzymać swoją suwerenność i integralność terytorialną. To jest nasze wspólne zdanie - oświadczył polski premier.

Różnice między krajami Wyszehradu dotyczą sposobu wypłacenia unijnej pomocy finansowej dla Ukrainy. Propozycja Brukseli to przeznaczenie na ten cel 18 miliardów euro w przyszłym roku. Węgry argumentują, że choć chcą pomagać finansowo Ukrainie, to nie zgodzą się na kolejny mechanizm pożyczkowy w ramach Unii.

Budapeszt już zabezpieczył w ramach krajowego budżetu niemal 190 milionów euro, co ma stanowić węgierski wkład w unijne wsparcie dla Kijowa.
Relacja Karola Darmorosa [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty