Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Premier Mateusz Morawiecki wraz z wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim ogłosili nowy program - "Polski Ład dla zabytków". źródło: https://twitter.com/PremierRP
Premier Mateusz Morawiecki wraz z wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim ogłosili nowy program - "Polski Ład dla zabytków". źródło: https://twitter.com/PremierRP
Trzy miliardy złotych w ciągu trzech lat ma przeznaczyć rząd na odbudowę zabytków.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że kultura tworzy przestrzeń do życia dla narodu, łączy przeszłość z przyszłością, dlatego tak ważne jest dbanie o własne dziedzictwo. Szef rządu ogłosił uruchomienie ogólnokrajowego programu odbudowy zabytków.

Na konferencji prasowej przed muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Mateusz Morawiecki mówił, że program ma też aspekt gospodarczy. Jak zaznaczył, w sumie może to być nawet ponad 10 tysięcy inwestycji w takie budynki, jak szkoły, przedszkola, domy kultury czy remizy.

- Niektóre z nich naprawdę są już dziś zabytkami i niszczeją. Gdzieś ktoś je jeszcze użytkuje, ale już coraz częściej wyłącza się poszczególne części z użytkowania. Ten nasz program - nowy Polski Ład dla zabytków - ma właśnie odbudować blask także tych małych budynków, mniejszych, większych w całej Polsce, w Polsce lokalnej - powiedział.

Jak zapowiedział premier, program będzie realizowany przez samorządy. Inwestycje mają być finansowane z budżetu państwa do 98 procent ich wartości.

- Jestem przekonany, że ten program pozwoli nam ujrzeć piękno Polski w każdym jej zakątku - podkreślił Mateusz Morawiecki.
Relacja Agnieszki Jasik (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty