Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Niek Verlaan / pixabay.com (domena publiczna)
Fot. Niek Verlaan / pixabay.com (domena publiczna)
Amerykańska agencja prasowa AP zwolniła dziennikarza, który podał fałszywą informację, że rakietę, która spadła na Lubelszczyźnie, wystrzelili Rosjanie. Według szefów agencji dziennikarz złamał podstawowe zasady pracy w swoim zawodzie.
Podana przez Associated Press informacja zmroziła wiele osób nie tylko w Polsce, lecz także w całej Europie. Zanim polskie władze ujawniły przebieg wydarzeń z Przewodowa, AP poinformowała, że rakieta, która zabiła dwie osoby, została wystrzelona przez Rosjan. Dziennikarz agencji powołał się przy tym na amerykańskie źródła wywiadowcze.

Nieco później okazało się, że pocisk został wystrzelony nie przez Rosję, a przez Ukrainę. AP poinformowała w swoim serwisie, że wycofuje poprzednią depeszę w tej sprawie, co w światowych agencjach zdarza się niezwykle rzadko.

Amerykańskie media poinformowały właśnie, że autor informacji, uznany dziennikarz śledczy AP Jim LaPorta, został zwolniony z pracy. Złamał on bowiem obowiązujące w AP zasady, według których informację od anonimowych rozmówców należy mieć sprawdzoną co najmniej w dwóch źródłach.

Zarówno Polska i Stany Zjednoczone, jak i NATO w kilka godzin po incydencie informowały, że nie ma poszlak wskazujących, by pocisk został wystrzelony przez Rosję. Następnego dnia rano wiele oficjalnych źródeł potwierdziło już, że rakieta została odpalona przez ukraińską obronę przeciwlotniczą. Ta broniła się przed trwającym tego dnia rosyjskim bombardowaniem terenów Ukrainy.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty