Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / Alexas_Fotos (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Alexas_Fotos (CC0 domena publiczna)
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Przepisy poszerzono o nowe kategorie przestępstw: przemoc ekonomiczną i cyberprzemoc oraz o nowe osoby objęte działaniami antyprzemocowymi.
Zmieni się też nazwa ustawy, w której "przemoc w rodzinie" zostanie zastąpiona "przemocą domową".

Ustawa została przyjęta jednogłośnie

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przekazała podczas konferencji "Nie otwieraj drzwi przemocy" zorganizowanej w resorcie, że ustawa została przyjęta jednogłośnie. Zapowiedziała, że Sejm zajmie się ustawą prawdopodobnie na najbliższym posiedzeniu.

- To jest tak naprawdę tworzenie szerokiej koalicji na rzecz tego, abyśmy czuli się bezpiecznie, żeby nasze rodziny były bezpieczne, abyśmy przeciwdziałali negatywnym ewentualnym zachowaniom, skutkom i przede wszystkim zaopiekowali się rodziną - mówiła minister.

Nowe kategorie pojęciowe

Wiceszefowa resortu Anna Schmidt powiedziała, że do ustawy wprowadzono wiele nowych kategorii pojęciowych. - Nie mówimy już o ofiarach i sprawcach przemocy, ale o osobie stosującej przemoc i osobie doznającej przemocy - mówiła.

Kolejną zmianą jest przymusowe kierowanie osób stosujących przemoc do programów terapeutycznych. Jak wyjaśniła wiceszefowa resortu, ma to służyć powtarzaniu się takich praktyk i w efekcie zmniejszeniu się skali tego zjawiska.

- Jeśli taka osoba będzie się uporczywie uchylać od uczestnictwa w programie terapeutycznym, sprawa zostanie skierowana do sądu i będzie musiała wziąć udział w terapii pod groźbą kary ograniczenia wolności, ewentualnie grzywny, więc sądzimy, że to też skłoni osoby stosujące przemoc do tego, żeby podjąć działania naprawcze - wyjaśniła wiceminister.

Doznającym przemocy będzie również jej świadek

Projekt wprowadza też nową kategorię osoby doznającej przemocy. Chodzi o dziecko, które nie doświadcza bezpośrednio aktów przemocy, ale jest jej świadkiem. Ustawa obejmuje też działaniami byłych partnerów, małżonków, którzy nie mieszkają już razem, ale dalej są poddawani przemocy.

Jak informuje resort, pierwsza ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie weszła w życie w 2005 roku. Dwa lata temu wprowadzono przepisy umożliwiające natychmiastową izolację sprawców przemocy od osób tej przemocy doznających.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty