Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Komisja Europejska wezwała kraje członkowskie Unii do przeprowadzenia "stress testów" infrastruktury krytycznej. Chodzi o szczegółowe sprawdzanie zabezpieczeń najważniejszych obiektów, by możliwie przygotować się między innymi na rosyjskie cyberataki i akty sabotażu.
Komisarz do spraw wewnętrznych, Ylva Johansson nie ukrywała, że Rosja prowadzi przeciwko Europie wojnę hybrydową. Przypomniała sabotaż gazociągu Nord Stream oraz paraliż kolei niemieckiej.

- Nieznani sprawy sparaliżowali ruch kolejowy na północy Niemiec, zakłócając połączenia do Holandii i Danii - powiedziała Ylva Johansson.

- Zrobili to przecinając światłowody komunikacyjne. Napastnicy są dotąd nieznani, ale sygnał jest jasny: wiemy, gdzie są wasze słabości, wiemy gdzie uderzyć, kiedy tylko zechcemy - dodała komisarz.

Eurodeputowany konserwatystów, Joachim Brudziński przypomniał na sali obrad wydarzenia z ostatniego tygodnia, kiedy Rosja masowo ostrzeliwała infrastrukturę cywilną na Ukrainie. Pocisk ukraińskiej obrony przeciwlotniczej spadł na terytorium Polski. Zdaniem deputowanego Brudzińskiego, było to dla Europy ważne ostrzeżenie.

- To, czego jesteśmy dzisiaj świadkami na Ukrainie, to barbarzyństwo putinowskich siepaczy, którzy nie mogąc pokonać żołnierzy ukraińskich na polu bitwy, sięgnęli po ataki na obiekty cywilne i infrastrukturę krytyczną, czego efektem jest praktyczny lockdown większości dużych miast Ukrainy. To wszystko powinno nam uświadomić, że w dzisiaj obliczu tego rosyjskiego satrapy żadne państwo w Europie nie jest bezpieczne - powiedział Joachim Brudziński.

Ylva Johansson przypomniała w Strasburgu, że Komisja Europejska wydała zalecania dla państw członkowskich w sprawie cyberobrony i ochrony infrastruktury krytycznej. Komisarz wezwała państwa członkowskie do wdrażania tych zaleceń już teraz.
Relacja Karola Surówki (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty