Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Rząd dziś zajmie się projektem ustawy o maksymalnej cenie gazu między innymi dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych. Mają one obowiązywać od stycznia przyszłego roku.
Minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda powiedział, że dziś premier przedstawi szczegóły rozwiązań.

- Co do konkretnego rozwiązania, czy będzie to obecna stawka plus VAT czy inaczej, ale dużo niżej niż rynek by pokazywał, pan premier tę informację przekaże - tłumaczył minister. Dodał, ze prace zmierzały do tego, aby na rozsądnym poziomie zablokować ceny, żeby podwyżka w dużym stopniu została zniwelowana przez dopłatę ze strony państwa.

Waldemar Buda podkreślił, że projekt, oprócz gospodarstw domowych, obejmie także podmioty wrażliwe, takie jak szpitale, domy pomocy społecznej, szkoły.

- Natomiast nie mówimy tutaj o przedsiębiorcach, nie ma takiego planu, dlatego, że prawdopodobnie Komisja Europejska na etapie notyfikacji blokowałaby tego rodzaju rozwiązanie - dodał.

Minister pytany o koszty dla budżetu, powiedział, że będzie to mniejszy wydatek niż pierwotnie rząd się spodziewał.

- Początkowo był liczony nawet na 30 miliardów złotych, teraz się okazuje, że sporo mniej w związku z tym, że cena gazu na światowych rynkach spadła - zaznaczył.

Projekt ustawy ma także określić sposób kalkulacji rekompensat i zaliczek na ich poczet przysługujących przedsiębiorstwom energetycznym, które zajmują się obrotem paliwami gazowymi. Podmiotem odpowiedzialnym za wypłatę rekompensat ma być Zarządca Rozliczeń S.A.
Relacja Sylwii Białek (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty